Никой не може да придобие държавни имоти по давност, постанови ВКС

16.02.2018 | 09:20
по статията работи: econ.bg
Това постанови Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) в тълкувателно решение
Никой не може да придобие държавни имоти по давност, постанови ВКС
Снимка: под лиценза на creative commons

Никой не може да придобие по давност имоти частна държавна или общинска собственост, въпреки че ги е владял от 1 юни 1996 г. до 31 май 2006 г. Това е времето, в което в Закона за собствеността вече нямаше забрана за придобиване на каквато и да било вещ държавна или общинска собственост.

Това постанови Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) в тълкувателно решение, информира news.lex.bg

След 2006 година държавата неколкократно налагаше мораторум за спиране на давността за придобиване, като основната причина за това е, че още не е приключил процесът по регистриране и актуване на имотите ?, както и този на общинската собственост.

Последната наложена забрана, записана с промени в закона за собствеността, беше гласувана със закъснение от парламента в средата на януари тази година и е за период от пет години - до 2023 година. Управляващите обещаха, че до 2023 г. ще сложи в ред документите за собствеността на имотите си.

Върховният касационен съд (ВКС) се е занимавал с въпроса, защото до него достига искане за тълкуване от състав на съда с мотив, че има противоречива практика - т.е. дали преди налагането на първия мораториум през 2006 година, ако някой е владял недобросъвестно имоти частна държавна или общинска собственост, може да го придобие по давност.

Казусът, по който е трябвало да се произнесе съставът, който е искал тълкуването, е свързан с придобиването на гарсониера от 40 кв.м в София.

Гражданската колегия обаче приема, че разминаване в практиката не съществува.

Върховните съдии приемат, че няма противоречиви съдебни решения - 31 май 2006 г. е последният ден, с изтичането на който имот частна държавна или общинска собственост, може да се придобие по давност след 10 годишно владение. На тази дата обаче давността е спряна с изменение в Закона за собствеността. Противоречие в съдебната практика има в мотивите по съществото на отделните спорове, което е довело до различен краен резултат. Мотивите обаче не се част от задължителната съдебна практика за постановяване на тълкувателно решение.

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...