Пазарът на ваканционни имоти отчита свити обеми и взискателно търсене

12.11.2015 | 09:20
по статията работи: Десислава Маданска
Търсят се най-скъпите и най-евтините жилища, а средният сегмент изчезва или намалява значително
Пазарът на ваканционни имоти отчита свити обеми и взискателно търсене
Снимка: Thinkstock/Guliver

В следващите години не се очакват толкова нови инвестиции във ваканционни имоти по Черноморието. Причината е, че обемите са свити, а търсенето е изключително взискателно по отношение на историята на инвеститора. Сделките, които се сключват, са по-скоро инцидентни и са продиктувани от интереса на големите инвеститори към разширяване на функциониращи проекти, заяви Теофил Петров, изпълнителен директор на Green Life Property Development.

От друга страна клиентите в сегмента са много по-мотивирани.

„Действително първите шест месеца на годината бяха изключително трудни за пазара, а прогнозите – силно песимистични. Като всяка криза обаче и тази имаше своите позитивни страни. На пазара активни останаха онези купувачи, които проявяват сериозни намерения за инвестиция в български ваканционен имот. Около 15% от огледите приключваха със сделка при 10% в предходните години”, коментира Антоанета Тодорова, търговски директор в компанията.

По думите й, почти всички продажби, започнати преди началото на кризата в Русия,  са финализирани. Повечето клиенти, които са изпитали финансови затруднения са поискали предоговаряне на срока, а не на цената.

„Около 98% от клиентите ни успяха да затворят сделките си, без да се налага да предоговаряме цените.  На тях им беше необходимо време, в което да осигурят средствата, преодолявайки трудности и валутни ограничения в страната. По-малко от 2% от нашите клиенти не успяха да се справят с кризисната ситуация”, казва още Тодорова.

Друг ефект от промените на ваканционния пазар е промяната в темповете на  развитие в сектора.

Според нея  има  ръст в дела на българите, украинците и британците, но те все още не са определящи за структурата на пазара. Има промяна в профила на клиентите, породена от бюджетите, с които домакинствата разполагат след обезценяването на националната валута.

„Класически ефект от кризата е "отварянето на ножицата” – търсят се най-скъпите и най-евтините имоти, а средният сегмент изчезва или намалява значително”, казва Тодорова.

Средните бюджети на купувачите по южното Черноморие са около 50 000 евро за готов апартамент с една спалня. В Поморие, например, нивата са по-ниски и варират между 30 000 и 40 000 евро. Таксата за поддръжка на годишна база в градските затворени комплекси също е по-ниска – около 100-150 евро на фона на 650-800 евро в класически ваканционните проекти.

Цените на новите имоти по южното Черноморие са отбелязали спад с около 10% за година, което не е толкова голямо изменение на фона на влошените икономически условия в Русия, откъдето идват основните купувачи. 

За лично ползване са купени около 80% от имотите от началото на годината, като това е целта на почти всички купувачи в по-ниския сегмент. Останалите 20% се придобиват с цел инвестиция и са по-скоро решение на клиенти, търсещи запазване на стойността на спестяванията си още в началото на срива на рублата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....