Наистина ли икономиката на САЩ не е в икономически упадък?

14.01.2016 | 16:56
по статията работи: Даниел Василев
Няколко графики за състоянието на стопанството на страната
Наистина ли икономиката на САЩ не е в икономически упадък?
Снимка: Guliver/Getty Images

В речта си пред двете камари на Конгреса на Съединените американски щати, президентът Барак Обама опита да успокои конгресмените, а и гражданите на страната, че икономиката е в добро състояние. „Всички приказки за икономическия упадък на Америка са политически измислици", добави той. „Същото важи за говоренето, че враговете ни стават по-силни, а ние - по-слаби. Съединените американски щати са най-силната държава на света. Точка.“, категоричен беше държавният глава.

В края на миналата година подобен възглед беше защитаван и от централната банка на страната – Федералният резерв: именно с този довод финансовата институция увеличи лихвените проценти от исторически ниските им нива от между 0 и 0,25%, на които основният лихвен процент беше поддържан почти цяло десетилетие. В тази статия ще разгледаме чрез няколко графики доколко стопанството на най-голямата по брутен вътрешен продукт страна в света наистина е в добро състояние и доколко безпроблемно е възстановяването ѝ под ръководството на Барак Обама.

Разходи за Програмата за допълнителна хранителна помощ

Казано накратко, това са разходите на правителството за осигуряване на ваучери за храна на индивидите с ниски или никакви доходи в страната, която се администрира от Министерството на земеделието на САЩ. От данните е видно, че през последните 15 години средствата, които държавата заделя за бедните нарастват. Дори и да допуснем, че част от увеличението е следствие от бюрократичната неефективност, то повече от ясно е, че нарастването се дължи на броя на получателите, чиито брой само през 2009 г. нараства с 13,6% на годишна основа. През същата година е гласувано и временно увеличение на програмата с допълнителни 42 милиарда долара от бюджета над предварително одобрените разходи за ваучери, за да може да се подпомогне растящият брой хора с ниски доходи, както и за да се увеличат месечните им помощи до средно 133 долара на човек.

Както е видно, въпреки реториката за излизане от Голямата рецесия в края на 2009 г., броят на разходите за ваучери за храна продължава да се покачва; т.е. едва ли броят на индивидите с ниски доходи е спаднал, дори напротив – той продължава да се покачва.

Графика 1: Разходи за ваучери за храна на хората с ниски и никакви доходи в САЩ (в милиона долара)

215345

Източник: Бюро за икономически анализ на САЩ

Забележка: Сивите участъци на графиките обозначават периодите, през които икономиката е била в рецесия.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...