Държавата продължава да набира заявки за инвестиционни намерения във въглищните региони

04.10.2023 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Премиерът и работодателите обсъдиха как с общи усилия да създадат напълно прозрачен и ясен процес за подбор на бъдещи инвеститори, за да се привлекат най-перспективните компании както от България, така и от чужбина
Държавата продължава да набира заявки за инвестиционни намерения във въглищните региони

Има различни алтернативи за хората, които биха загубили работата си в енергийния сектор заради зелената трансформация във въглищните региони. Около този извод се обединиха премиерът акад. Николай Денков и членовете на Асоциацията на организациите на българските работодатели. Бизнесът днес бе на среща със властта покрай миньорските протести.

„Част от задачата на прехода е как тези хора, които в момента са притеснени за своето бъдеще, да разберат, че за тях всъщност би могло да има още по-добри възможности, с по-добро заплащане и по-добра работна среда. Но това означава да привлечем инвеститори“ каза министър-председателят. На срещата стана ясно, че Министерството на енергетиката продължава да набира заявки за инвестиционни намерения в регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил. Поканата до бизнеса е отворена до 6 ноември т.г., съобщиха от пресцентъра на министерски съвет. Тя е качена на страницата на Министерство на енергетиката преди два дни.

Премиерът и работодателите обсъдиха как с общи усилия да създадат напълно прозрачен и ясен процес за подбор на бъдещи инвеститори, за да се привлекат най-перспективните компании както от България, така и от чужбина. „Целта е да осигурим икономическото развитие на страната и възможно най-добри условия за работещите и техните семейства в тези региони“, посочи акад. Денков.

Работодателите призоваха държавата да помисли за стимули за бизнеса още отсега да назначава хора от енергийния сектор в Стара Загора, Перник и Кюстендил. „България има средносрочно и дългосрочно огромен недостиг на човешки ресурси и затова е добре човешките ресурси от тези региони да бъдат интегрирани в съществуващи и в нови предприятия, които ще бъдат изградени. Затова е правилно да се създадат насърчителни мерки за инвеститорите и за предприятията, а не да се плащат пари в торба, за да не се работи“, заяви Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България.

Правителството и работодателите се съгласиха, че е полезно паралелно с бъдещата енергийна стратегия до 2030 г. да се подготви и индустриална стратегия на България, тъй като най-големият потребител на енергия са именно големите индустриални предприятия. „Прогнозирайки какво ще се случи с енергийните мощности в държавата, трябва да имаме предвид и какво е очакването за развитието на енергоемките индустриални производства“, обясни министър-председателят.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...