Подпомагат бизнеса с десетки милиони евросредства по няколко програми

01.09.2022 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Министерството на иновациите и растежа управлява около 7 млрд. лв., от които 6,5 млрд. се управляват от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност". Европарите са по 4 различни направления
Подпомагат бизнеса с десетки милиони евросредства по няколко програми
Снимка: под лиценза на creative commons

Вицепремиерът Атанас Пеканов обяви вчера, че България е подала първото искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, което е за проекти в размер на 1,3 млрд. евро и отрече парите да отидат за пълнене на дупката в държавната хазна.

До  16:30 ч. на 21 септември бизнесът може да кандидатства по първата отворена за България процедура от Плана - "Технологична модернизация". Тя е в размер на 260 млн. лв., а подаването на документите е изцяло онлайн. 

Илияна Илиева от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа посочи в "България сутрин", че процедурата е насочена към производствени предприятия, но не само. 

"Условията могат да бъдат намерени в информационна система ИСУН 2020, откъдето реално се кандидатства. 50% от общата сума на инвестицията са безвъзмездни средства за предприятията. За микропредприятия общата безвъзмездна сума може да бъде до 180 хил. лв., за малки предприятия е до 350 хил. лв., а за средни - до 700 хил. лв.", разясни Илиева пред Bulgaria ON AIR.

Министерството на иновациите и растежа управлява около 7 млрд. лв., от които 6,5 млрд. се управляват от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност". Европарите са по 4 различни направления, стана ясно още от думите ѝ.

Предвидени са и ваучери за 25 млн. евро по програма "Научни иновации и изследвания в предприятията". Естествето на програмата е да подпомогне сътрудничеството между бизнеса и научните организации. Ваучерите ще се предоставят на малки и средни предприятия, като ще им се помага да разработват иновативни дейности, които след това да бъдат комерсиализирани.

А по нова програма ще бъдат подкрепени около 1400 предприятия с 30,6 млн. лв. За всички процедури се кандидатства в информационна система ИСУН 2020. Единственото изискване, което е важно за повечето процедури, е предприятията да имат поне 3-годишна история. Изискват се и минимални обороти за тези 3 години.

"Предприятията имат нужда от инвестиции. Чрез нашите процедури се стремим да помогнем на бизнеса да си стъпи на краката. Не очаквам да останат неусвоени средства. Всичко е публично. Има обществено обсъждане в рамките на месец", каза още Илияна Илиева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...