Безвредна бактерия помага в борбата с HIV

24.02.2012 | 14:47
по статията работи: Георги Георгиев
С нейна помощ можем да научим имунната система как да се защитава от атаката на коварния вирус
Безвредна бактерия помага в борбата с HIV

 

 Ново откритие на двама учени от канадския университет "Саймън Фрейзър" може да превърне една малко позната безвредна бактерия във важен инструмент при създаването на мечтаната ваксина срещу коварния вирус HIV, който напада човешката имунна система и води до СПИН, съобщават от учебното заведение.

Проф. Ралф Пантофлет (на снимката вляво), неговата асистенка Кейт Оюнг и група италиански учени открили, че клетъчната стена на бактерията Rhizobium radiobacter (която предизвиква рак при растенията, но е безопасна за човека) съдържа захарни молекули, наподобяващи по своята структура захарите, от които е изградена белтъчната обвивка на вируса HIV.

Приликата дава на учените необходимата база за създаването на превантивна ваксина, която да подготви имунната система на човешкия организъм за борба при евентуално нашествие на HIV.

Захарните молекули на смъртоносния вирус служат за прикритие, което не позволява на имунната система да го засече, докато не създаде няколко поколения, различаващи се едно от друго в генетично отношение. Така от момента на заразяването до момента, в който имунната система реагира, минават седмици, които дават на HIV преднина и не позволяват на тялото да го унищожи.

Пантофлет и неговите колеги вярват, че ако базираната на Rhizobium radiobacter ваксина сработи по очаквания начин, тя ще позволи на организма да се настрои много по-бързо за битка с нахлуващия вирус и да го унищожи навреме.

Преди това да се случи обаче, учените ще трябва да открият протеин, към който да могат да прикачат захарните молекули на бактериите. Протеинът е нужен, за да стартира създаването на необходимите антитела, които да откриват и реагират със захарните молекули на HIV, които, както казахме, наподобяват тези на бактерията.

Досега този метод за изкуствено създаване на антитела е доказал ефективността си при направата на ваксини срещу болести като менингита (възпаление на мозъчната обвивка на главния и гръбначния мозък) и детската пневмония.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...