Икономически изгодна алтернатива на петрола

12.01.2012 | 17:28
по статията работи: Георги Георгиев
Химици създадоха метод, който увеличава добива на важни химикали от биомаса с 40%
Икономически изгодна алтернатива на петрола

Инженери-химици от масачузетския университет Амхърст са разработили нов метод, който увеличава добива на "пет базисни съставки на химическата индустрия" от възобновяема нехранителна биомаса с 40% в сравнение с досегашните методи. В основата му стои катализатор от галий-зеолит, който предизвиква процес на бърза пиролиза*.

Този процес на устойчиво производство обещава да бъде конкурентен и съвместим със сегашната петролна индустрия. Това е било тествано и доказано в лабораторен реактор, който е използва дървесина като изходна суровина.

"Смятаме, че днес вече можем да бъдем икономически конкуренти в производителите на продукти от суров петрол", казва ръководителят на проекта Джордж Хубър.

Учените могат да използват дървесина, трева или друга възобновяема биомаса и от нея да създадат пет от шестте петрохимични продукта, които са в основата на химическата индустрия – ароматните въглеводороди бензен, толуен, ксилен, както и алкените (олефините) етилен и пропилен.

Метанолът е единственият от шестте базисни въглеводорода, който не може да се създаде при едностъпковата обработка на биомасата.

"Същността на нашето проучване е, че продуктите на този "зелен" процес могат да бъдат използвани за създаването на буквално всеки перохимичен материал, който днес използваме. Например част от тях могат да бъдат смесени и така да се получат горива като бензин, дизелово гориво и керосин", обяснява Хубър.

Новият производствен процес притежава потенциала да намали значително и дори да елиминира нуждата от фосилни горива и да създаде индустриални химикали на стойност 400 млрд. долара годишно.

Сред основните му икономически предимства е, че реакциите се случват в едностъпков процес в един и същ реактор, което значително ще намали цената на химикалите, смятат учените.

Днес алкените (олефините) се използват за направата на пластмаси, смоли, изкуствени влакна, еластомери, лубриканти, синтетични гуми, гелове и др. Ароматните въглеводороди от своя страна намират широко приложение при боите, полиуретаните, пластмасите, синтетичните влакна и др.

*Пиролиза - химико-технологичен процес за обработка на нефтопродукти, при който под въздействието на топлина (до 650-750°С) и при налягане близко до атмосферното, тежки нефтени суровини се превръщат в ненаситени и ароматни въглеводороди

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...