5 съвета за това как да не завиждаме

15.08.2013
по статията работи: Сара Божинова
Удовлетворението от собствения успех е преодоляване на завистта към чуждия
5 съвета за това как да не завиждаме

Освен ако не сте на върха на пирамидата на успеха като бизнесменът Уорън Бъфет и олимпийският шампион Юсейн Болт, без значение колко вие и вашият бизнес процъфтявате, винаги ще има други, по-добри от вас. Може да сте с впечатляваща диплома, огромна заплата, дори и яхта. Ако сте склонни обаче да се сравнявате, винаги ще се намери някой с по-добра квалификация, повече пари или по-голяма яхта. Ако не спрете да съпоставяте, никога няма да почувствате удовлетворение.

Освен това завистта не само ви прави нещастни, но прави по-трудно кариерното развитие и постигането на цели.

Предлагаме ви петте относително лесни стъпки, предложени от онлайн бизнес изданието „Инк“, които ще ви помогнат да направите крачка извън монотонния кръг на завист и да се насладите на успеха си.

Приемете завистта. 

Признаването, че изпитваме завист може да бъде много плашещо, защото означава признаване на собствените ни слабост и несигурност. Един от първите знаци, че завистта дебне, е ирационалното чувство на враждебност към обекта, който ви провокира да сравнявате.

Гордостта е просто обратната страна на монетата.

Изкушаващо е, но като цяло безполезно, да се опитвате да се борите срещу завистта с гордост. Мисли от рода „Да, той има хубава кола, но аз изглеждам по-добре“ няма да ви отведат твърде далеч. Може да се почувствате удовлетворени за момента, но рано или късно ще се появи някой, който има хубава кола и изглежда по-добре от вас. С други думи самочувствието, че имаме завидни качества, е малко вероятно да бъде трайно.

Заменете завистта със съчувствие.

Въпреки, че завистта изглежда почти като комплимент, тя може да бъде доста нехуманна. Тя ограничава обекта на завист до нещо твърде тривиално и замаскира цялостната картина за личността и живота на човек. Случвало ли се е да завиждате на някого, чийто живот изглежда идеален, само за да откриете по-късно, че всъщност е белязан с огромно страдание? Подобни случаи са по-често срещани отколкото си мислим – просто нямаме възможност да научим за трудностите, когато завистливо обръщаме внимание на привидно очарователния начин на живот.

Позволете на завистта да е причина за самоусъвършенстване.

Понякога в основите на завистта са неща, които не можем да променим, като трудно детство, травмиращо събитие или дадени здравословни състояния и недостатъци. В този случай използването на завистта като мотивация за усъвършенстване е вероятно единствено да доведе до по-дълбока депресия и самообвиняване. Все пак понякога завистта ни предупреждава за неща, които желаем и са потенциално достижими.

Не забравяйте собствените си успехи и качества.

Завистта е нищо повече от фокусиране върху успехите и качествата на някой друг, а не върху собствените такива. Да си наясно със способностите и постиженията си не означава повишаване на егото, напомняйки, че сме по-добри от другите. Става въпрос за съсредоточаване върху истински стойностните неща в живота.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.05   1204 г. – Балдуин IX Фландърски е коронован за първи император на Латинската империя. 1527 г. – Флорентинците изгонват Медичите от Флоренция и градът отново...