Бизнеси за трилиони, работа за милиони

18.04.2013 | 11:45
по статията работи: Георги Георгиев
Годишната класация на сп. "Форбс" показа кои са най-големите играчи в световния бизнес
Бизнеси за трилиони, работа за милиони

Авторитетното икономическо списание „Форбс“ публикува ежегодната си класация Forbes Global 2000, в която намират най-големите и мощни световни компании, листнати на борсата. За разлика от други подобни класации, които подреждат фирмите по един основен показател (като например приходи от продажби), тук експертите на „Форбс“ са извършили подредбата на база четири фактора, на всеки от които е дадена еднаква тежест. Въпросните фактори са приходи от продажбите, печалба, активи и пазарна стойност на съответната компания на борсата.

Статистиката сочи, че днес първите две хиляди компании генерират приходи от 38 трилиона долара (ръст от 6%), печалби в размер на 2,43 трлн. долара (спад от 7%). Те разполагат с активи на стойност 159 трлн. долара (ръст от 7%), а общата им пазарна оценка възлиза на 39 трлн. долара (ръст от 7%).

В тези гигантски структури работят общо 87 млн. служители по целия свят, като цялата информация е актуализирана спрямо данни от година по-рано, освен резултатите за печалбите, отбелязват от „Форбс“.

По отношение на националността най-големите компании в света идват от общо 63 държави, като седалищата на близо половината от тях се намират в три страни – САЩ (543 компании), Япония (251 компании) и Китай (251 компани). Български фирми не присъстват в списъка.

Според „Форбс“ днес най-голямата компания в света е китайската банка ICBC, която успяла да измести от първото място миналогодишният лидер – щатската петролна корпорация Exxon Mobil. На второ място също е китайска банка – China Construction Bank, която от миналата класация успява да се премести с впечатляващите 11 позиции напред.

Лидерът от 2011 г. - американската банка JPMorgan Chase е на трето място. Спад бележи и друг щатски гигант – General Electric, който тази година е на четвърта позиция. Челната петорка се запълва от миналогодишният лидер Exxon Mobil.

Заемащата 15-място Apple продължава да е най-скъпата компания в света по фактор пазарна капитализация независимо от 24-процентовия спад в акциите от миналия март насам. Щатската веригата магазини Wal-Mart (също на 15 позиция) пък е световният лидер в продажби с ръст от 5% за изминалите 12 месеца.

И така, в челната 20-ца на най-големите компании днес влизат:

1. ICBC – Китай

2. China Construction Bank – Китай

3. JPMorgan Chase – САЩ

4. General Electric – САЩ

5. Exxon Mobil – САЩ

6. HSBC Holdings – Великобритания

7. Royal Dutch Shell – Холандия

8. Agricultural Bank of China – Китай

9. Berkshire Hathaway – САЩ

9. PetroChina – Китай

11. Bank of China – Китай

12. Wells Fargo – САЩ

13. Chevron – САЩ

14. Volkswagen Group – Германия

15. Apple – САЩ

15. Wal-Mart Stores – САЩ

17. Gazprom – Русия

18. BP – Великобритания

19. Citigroup – САЩ

20. Petrobras - Бразилия

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...