Шефът на КФН представи европейската регулаторна рамка в Пекин

16.05.2018 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Председателят на Комисията за финансов надзор Карина Караиванова представи европейската регулаторна рамка и приоритетите на комисията пред Финансовата конференция на Международното изложение на високите технологии в столицата на Китай
Шефът на КФН представи европейската регулаторна рамка в Пекин
Снимка: БГНЕС

Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова беше поканена като специален гост за откриването на Финансовата конференция, събитие от Международното изложение на високите технологии в Пекин, Китай (CHITEC). Това е 21-то издание на изключително авторитетното в световен мащаб събитие, което привлича влиятелни финансисти, шефове на регулатори, лауреати на Нобелова награда. Основна тема в поредното издание са новите финансови технологии.

Карина Караиванова произнесе слово при откриването на конференцията. Тя представи накратко оглавяваната от нея комисия и посочи, че КФН надзирава активи за около 11,5 милиарда евро и следи за действията на повече от 21 хиляди поднадзорни лица, които оперират в застраховането, пенсионното осигуряване и капиталовия пазар в България.

„Нашият пазар е малък за мащабите на Китай, но стъпвайки на пазара в България, влизате практически на огромния пазар на Европейския съюз“, посочи Караиванова пред аудиторията на Финансовата конференция. Тя запозна участниците във форума с някои основни моменти в новата правна рамка МИФИД2, която влезе в сила от началото на тази година. 

По отношение на  основната тема на конференцията и изложението в Пекин, Караиванова посочи, че новите финансови технологии имат конкретни приложения в практиката. „Самите ние като комисия участваме в европейски проект за развитието на блокчейн технологиите заедно с един от нашите престижни университети (Варненския)“, обяви Караиванова. Тя разказа пред участниците във форума за екшън-плана на Европейската комисия за прилагане на новите финансови технологии. Също така представи усилията и плановете на европейските регулатори – Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), по внедряването на нови технологични решения.

По отношение на виртуалните валути Карина Караиванова посочи, че КФН се придържа към позициите на ESMA, EIOPA и Европейския банков орган (EBA), които предупредиха потребителите, че тези валути нямат правен статут на пари или валута, не са гарантирани от централна банка или друг орган и не предлагат никаква правна защита на притежателите си.

В оставащите дни от конференцията Караиванова ще вземе участие в дискусиите по конкретни теми, включени в дневния ред на Финансовата конференция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....