София - слабо заселена на фона на големите европейски градове

12.10.2012 | 11:20
по статията работи: Елица Елефтерова
По гъстота на населението на квадратен километър столицата има 960 жители на квадратен километър при население от около 1,2 милиона души
София - слабо заселена на фона на големите европейски градове
Снимка: Булфото

Българската столица София се оказва слабо заселена на фона на големите европейски градове. Това става ясно от новия регионален годишник „Евростат 2012”. По гъстота на населението на квадратен километър София има 960 жители на квадратен километър при население от около 1,2 милиона души и територия от близо 500 кв. км.

На второ място в страната ни по този показател е Варна - със 125 жители на квадратен километър при население от близо 470 хиляди души и територия от 240 кв.км.

Кои са лидерите

Безспорен лидер в европейската статистика е френската столица Париж с гъстота над 21 хиляди жители на квадратен километър при население от близо 12,5 млн. жители. Френската столица е разположена на територия от 105 кв. км заедно с парковете, но без тях - на 87 кв. км, а диаметърът й е 120 километра.

След Париж се нарежда английската столица Лондон с над 10 500 жители на кв. км. Градът е разположен на територия от 1 500 кв. км, което го прави 37-та най-голяма агломерация в света, информира bTV.

Само четири столици в Европа са с население над 3 милиона души - Париж, Лондон, Берлин и Мадрид. Останалите 20 големи града на ЕС са с население между 1 и 2 милиона жители, става ясно от европейската статистика.

Изключително пренаселена е и румънската столица Букурещ - над 8 500 жители на кв. км при население от близо 1,6 млн. души. Според статистиката близо 9% от населението на Румъния живее в Букурещ.

Сред най-гъсто населените европейски градове се нарежда и Брюксел - с 6 700 жители на кв. км при население от над 1 млн. жители. Някои архитекти смятат, че Брюксел е по-засегнат от модернизирането през 1960-те години, отколкото от войните поради факта, че разходите за събаряне на стари къщи в града са се изплащали от държавата.

Това се е отразило неблагоприятно върху външния вид на града: събарят се ненужно голям брой стари жилища и квартали, а на получените площи се построяват високоетажни сгради.

В Германия най-пренаселеният град е Мюнхен с близо 4 300 жители на кв. км при население от милион и половина души и площ от 310 км. км. Австрийската столица Виена е с гъстота 4 200 жители на кв. км при население от близо 2 млн. жители и територия 420 кв. км.

Варшава и Будапеща са с гъстота по 3 300 жители на кв. км, като полската столица е с население от 2,5 млн. жители и е разположена на 517 кв. км., а унгарската столица има приблизително същите жители и територия, но там живее 1/5 от населението на Унгария.

Най-слабо населените градове

На обратния полюс - сред най-слабо населените градове в ЕС, се нареждат финландският град Лапи и норвежкият Финмарк – с по двама жители на кв. км., както и шведският Норботен - с трима жители на кв. км.

В тази своеобразна класация на най-слабо заселени градове има и два български града – Видин - с 36 жители, и Ловеч - с 37 жители на кв. км, като първият има 101 хиляди души население, а вторият - около 50 хиляди.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...