98% е изпълнението на оперативните програми от периода 2007-2013 г.

07.04.2017 | 13:00
по статията работи: econ.bg
Това обяви вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова на среща с управляващите органи по програмите и партньорските организации
98% е изпълнението на оперативните програми от периода 2007-2013 г.
Снимка: БГНЕС

За програмния период 2007-2013 г. България отчете към ЕС почти 15 милиарда лева по оперативните програми, съфинансирани чрез Структурните и Кохезионния фондове, като общият процент на изпълнение е почти 98 на сто. Това обяви вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова на среща с управляващите органи по програмите и партньорските организации.

„По програмите от земеделските и рибарските фондове към Комисията отчетените средства са в размер на почти 5 милиарда лева, което е 98% от бюджета на двете програми“, отчете Крумова.

„България успя да навакса закъснелия старт, наложихме висок темп на работа, управляващите органи положиха изключително много усилия и завършваме първия програмен период с един наистина отличен резултат. Успоредно с това стартираха и първите реални възможности за кандидатстване по програмите за периода 2014 – 2020 г.”, допълни вицепремиерът.

Според Крумова приносът на Структурните и Кохезионния фонд (СКФ) за социално-икономическото развитието на страната е безспорен. Съпоставени с общите бюджетни разходи на държавата в периода 2007-2013 г., средствата от европейските фондове са 9%, но те допринасят за 80% от публичните инвестиции. Значителна част от тях са насочени към изграждане на инфраструктура (транспортна инфраструктура – 20,5% от всички разходени средства; инфраструктура за води и отпадъци – 16,2%, местно и регионално развитие – 18,8% от разходите, инвестиции в човешки капитал – 12,7%, инвестиции в развитие на бизнеса – 12,2%, иновации – 9% и др.). В периода са изпълнени 11 778 проекта.

Три пъти и половина е нарастването на обема на реализираните инвестиции в общините с от 10 000 до 20 000 жители с активно участие по европейските програми в сравнение с общините със слабо участие. С 35 на сто е увеличен броят на предприятията в големите общини, а със 70% – броят на инвестициите в селските общини. Предприятията в тях са се увеличи с 50 на сто.

Благоприятно въздействие на СКФ се наблюдава при конкурентоспособността на българската икономика, която се изразява в увеличаване на експортния потенциал на предприятията. Друг положителен ефект, важен за икономиката, е приносът на СКФ за намаляване на безработицата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...