Аз свалям торенти от "Замунда" и "Арена" - ще ме арестувате ли?

05.05.2010 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Авторското право е една от най-сложните материи в днешно време и по този въпрос не би трябвало да се изказват неподготвени хора
Аз свалям торенти от "Замунда" и "Арена" - ще ме арестувате ли?

През последните няколко дни пиратството в Интернет влезе във фокуса на проблемите, мъчещи нашата малка, мила и китна родна държава. Всичко тръгна от посещението на френската дама Франсез Муур, която е директор на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) за Европа. Мадмоазел Муур сподели, че България е на първо място по пиратство в ЕС и по стария български обичай "да не се изложим пред чужденците" българските власти в лицето на началника на "Компютърни престъпления" при ГДБОП Явор Колев тръгнаха да затварят популярни торент тракери като "Замунда" и "Арена".

България е страна, в която когато нещо важно се случва, човек винаги трябва да си зададе въпроса кое ченге стои зад случилото се. А когато ченгета почнат да говорят по въпроси, които дори не са уредени кристално ясно от законова гледна точка, винаги става страшно. Най-малкото защото те рядко четат закона.

Законът за авторското право и сродните му права в България е в сила от 1 август 1993 година. В Глава Пета ("Свободно използване на произведения"), чл. 24, пише следното:

Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
1. (доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) временното възпроизвеждане на произведения, ако то има преходен или инцидентен характер, няма самостоятелно икономическо значение, съставлява неделима и съществена част от техническия процес и се прави с единствената цел да позволи:
а) предаване в мрежа чрез посредник, или

б) друго разрешено използване на произведение;

Чл. 70 и чл. 71 в закона уреждат специално правоотношенията, свързани с ползването на компютърните програми. Четем:

Ако не е уговорено друго, счита се, че лицето, което законно е придобило правото да използва компютърна програма, може да зарежда програмата, да я изобразява върху екран, да я изпълнява, предава на разстояние, да я съхранява в паметта на компютър, да я превежда, преработва и да внася други изменения в нея, ако тези действия са необходими за постигане на целта, заради която е придобито правото да се използва програмата, включително и за отстраняване на грешки.

По дефиниция торент тракерите представляват сайтове, в които потребители споделят (предават на разстояние) музика, филми, програми и видеоигри в общия случай. Да го обясним с прост нагледен пример - отивате и си купувате някаква книга. С това вие си купувате правото да я ползвате. След това, обаче, приятел ви помолва да прочете книгата и вие му я давате, без да искате в замяна пари - с това не нарушавате авторското право. Този принцип на действие се използва и при торент тракерите. Единствената незаконна опция (опция, а не задължително присъстващо нарушение) е как точно споделящият дадено произведение се е сдобил с него - това вече би било проблем, но за лицето, пуснало произведението.

Другият момент, който не се харесва на г-н Колев, е "печалбата от реклама". Реклама на какво, господин Колев? В "Замунда" не виждам реклама на даден торент, реклами има на Xenon, на Laptop.bg и т.н. (колеги от торент тракерите, правим ви малко безплатна реклама, дано ни се отблагодарите, но не под масата, че кой знае как ще ни спрат - законово, разбира се). Т.нар. SMS-и в "Арена" влизат в действие, за да може даден потребител да ползва услуга на самия сайт, а не да му се предостави достъп до даден торент (търговско отношение). Така че за какво изобщо става въпрос тук - ала-бала-ница, турска паница (здравейте, г-н Доган, друг път ще се занимавам с вас).

Ако погледнем и от гледна точка Европейски съюз и международна общност, България е страна и по две доста популярни конвенции за защита на авторските права. Едната е приета в Рим през 1961 година (Международна конвенция за защита на изпълнителите, производителите на фонограми и радио и телевизонни разпространители, която не е подписана от популярния пример за демокрация САЩ), а втората е приета в Женева през 1971 година (Конвенция за защита на производителите на фонограми срещу неоторизиран запис). В женевската конвенция изрично се подчертава, че начинът, по който се изпълнява конвенцията от страна по нея, е въпрос на уреждане от съответното национално право (чл.3) . Какво е нашето национално право видяхме по-горе.

След като вече изяснихме кое как е от правна гледна точка (следите ли ни още мисълта, г-н Колев), нека погледнем как процедира Европейският съюз по въпроса "интернет пиратство". На 4 ноември миналата година Европарламентът и Съветът на министрите постигнаха споразумение за реформа в сектора на телекомуникациите. Според постигнатите договорености интернет доставчиците няма да могат да отрязват достъпа до услугата без справедлива и безпристрастна процедура. Ограничението на достъпа трябва да бъде "допустимо и необходимо от правилата на демократичното общество", е записано в споразумението. Тези мерки могат да бъдат взети, като се спазва презумпцията за невинност и личната свобода. С други думи - няма категорично установена директива, процедура или какъвто искате акт, който да казва "ще се борите с интернет пиратството по точки 1, 2, 3 и т.н.". Вие решавате, но се съобразявате с изконни граждански права - такъв е подтекстът на европейското споразумение.

Тук вече можем да стигнем и до думите на вътрешния ни министър Цветан Цветанов за корекция в законите. Нека ГЕРБ много внимава, ако тръгне да пипа тази материя, защото като нищо една необмислена промяна ще доведе до повишаване на избирателната активност на следващите избори - и тази активност няма да е в полза на управляващите, гарантирано. Всички потребители на "Замунда" помнят спирането на сайта преди време и скоропостижното му връщане онлайн - законово нещата не са се променили кой знае колко оттогава, а изобщо не е проблем да отделим една неделя и да отидем да пуснем бюлетина за някой, който не се кланя на призиви отвън "да се оправим".

В заключение бих искал да обърна внимание и на изказването на американския посланик в България Джеймс Уорлик колко големи пирати сме. И САЩ, г-н Уорлик, нахлу в Ирак преди седем години без резолюция от Съвета за сигурност на ООН, но от това вие не станахте по-малка демокрация (поне в собствените ви очи). Така че докато България е суверенна държава, вашите препоръки могат да бъдат вземани под внимание предимно като израз на учтивост. /Translation: Your Excellency (Mr. Warlick), when we speak about Internet piracy in Bulgaria, you might remember - seven years ago the US did not take into account the fact that there was no resolution from the UN Security Council, permitting an invasion in Iraq. Nevertheless American troops attacked and you (USA) did not condemn yourselves as poor democracy. So any remarks about the dealings of Bulgaria as a sovereign country, coming from you, shall be regarded as a pure act of politeness, not as a necessary instruction. Thank you./ Желателно е, господа политици, точно това да правите - характерната особеност на изборите е, че приближават във времето, не се отдалечават - помнете тази максима преди да се втурнете да правите поредната глупост.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...