75% от българите не разпознават изкуствения интелект в модните онлайн магазини

20.03.2024 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Водеща европейска модна търсачка представя данни и изводи от проучване във връзка с нагласите на българите към изкуствения интелект при пазаруване на модни стоки
75% от българите не разпознават изкуствения интелект в модните онлайн магазини
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2023-а година станахме свидетели на истински бум, който беше предизвикан от напредъка на генеративните системи, базирани на изкуствен интелект (AI) Въпреки че тези алгоритми все още търпят усъвършенстване, те вече се превръщат в ключови фактори, особено за представителите на корпоративния свят. 

По данни на консултантската компания McKinsey & Co., 73% от висшестоящите мениджъри в модната индустрия отдават приоритетно значение на генеративния AI за развитието на техния бизнес. От друга страна, само 5% от ръководителите смятат, че разполагат с необходимите ресурси, чрез които да се възползват напълно от възможностите на тази технология. Това на свой ред им налага много внимателно да подберат областите, в които да интегрират AI.

Ето защо вероятно тепърва предстои масовите потребители да се срещнат с внедрените генеративни алгоритми в различни сектори, свързани с предлагането на стоки и услуги. Този извод се подкрепя и от проучване, което представя водещата европейска модна търсачка GLAMI. Анкетата е проведена сред 6679 души* в България, а отговорите показват нагласата на потребителите през изминалата 2023-а година към AI при пазаруването на модни стоки.

75% от участващите не са открили наличието на AI в онлайн магазините за дрехи и обувки – 42% са заявили, че не са го забелязали в такъв, а 33% не са сигурни в това. Оказва се, че алгоритмите са били разпознати от едва 25% от респондентите. 

Както често се случва при навлизането на нова технология, процесът по нейното установяване понякога започва с недоверие, а мненията спрямо нея са разнопосочни. Проучването на GLAMI сочи, че 29% от потребителите у нас не виждат нито една област от модната индустрия, в която удобно да могат да използват AI. Една част от българите обаче все пак намират известно приложение – 26% споделят, че разчитат на този тип инструменти за препоръки на продукти, базирани на предходно търсене. Виртуалните проби на дрехи/аксесоари са предпочитани от 14% от нашите сънародници, а 13% са се допитвали до чатбот асистенти за намиране на подходящи продукти, пасващи на техните нужди.

42% от анкетираните разкриват, че са се спирали на социалните мрежи като среда за намиране на желаните артикули. Търсенето по снимка е на второ място в класацията при новонавлезлите методи за откриване на модни находки и е посочено от 35% от участващите като изпробвано, а почти 20% отговарят, че не са се възползвали от съвременните инструменти.

На последващ въпрос, изследващ търсенето на по-изгодни оферти чрез визуално търсене, 57% отговарят позитивно, че са използвали тази функция с цел да намерят по-добра цена онлайн за продукти, които са срещнали във физически магазин.

Оказва се, че генералните нагласи по отношение на AI в модния бранш са в двата полюса. 29% от потребителите в България споделят, че намират за интересна възможността дизайнерите да интегрират тези системи, а 25% съвсем не са любопитни за корпоративните решения в тази насоченост. По-категоричните гледни точки като притеснение, вълнение или гняв от развитието на AI не са сред преобладаващите.

Платформата GLAMI внедрява поетапно, но ефективно, интелигентните системи. Тя категоризира продуктите интуитивно, като същевременно подбира резултатите така, че да пасват възможно най-много на индивидуалните предпочитания на своите потребители. Водещата европейска модна търсачка събира на едно място мода и технология, за да отведе всеки посетител до най-добрите предложения онлайн, с помощта на един клик.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...