България вече е на 112-то място по свобода на словото

20.04.2021 | 12:05
по статията работи: econ.bg
"Много тревожна ситуация" - това е един от изводите на "Репортери без граници" за медийната свобода в България в годишния индекс за свободата на словото
България вече е на 112-то място по свобода на словото
Снимка: под лиценза на creative commons

"Много тревожна ситуация" - това е един от изводите на "Репортери без граници" за медийната свобода в България в годишния индекс за свободата на словото. В класацията, която се публикува всяка година през април, страната пропада с още едно място и вече заема 112-о място - най- лошо представяне в Европейския съюз.

От организацията, която през последната година имаха неколкократно позиции и реакции по случващото се с медиите в България, пишат в краткото резюме на ситуацията от април 2020 година досега, че "малкото критични журналисти са постоянно подлагани не само на клеветнически кампании и тормоз от страна на държавата, но и на сплашване и насилие. Ситуацията с медиите е много тревожна, защото никой не проявява интерес към разследването или осъждането на насилието над журналисти".

Те дават пример с ареста и боя на журналиста на свободна практика Димитър Кенаров, който все очаква разследване на случилото се с него през септември 2020 г. по време на антиправителствените протести. Изреждат още случая с побоя над журналиста Слави Ангелов от март 2020 година, заплахите срещу Николай Стайков заради разследването му за "Осемте джуджета" и други.

"Журналистите често са призовавани и разпитвани от полицията за своята работа, докато политиците и олигарсите поддържат отношения, белязани от корупция и конфликти на интереси, с проправителствените медии. Делян Пеевски, олигархът, който беше най-прословутото въплъщение на това недопустимо състояние на нещата, продаде своите медии, но влиянието му върху медиите продължава да бъде проблематично", пишат още от "Репортери без граници".

Организацията обръща внимание и на факта, че "правителството разпределя европейско и друго публично финансиране за медии в пълна липса на прозрачност и това насърчава медиите, които получават такова финансиране, да се отнасят благосклонно към властта". "Репортери без граници" отбелязват още, че съдебният тормоз над независими медии като "Биволъ" и групата "Икономедиа" представлява постоянна заплаха за свободата на печата. През юни 2020 г. един от собствениците на "Икономедиа", Иво Прокопиев, най-после беше оправдан по обвинения, които, изглежда, са били политически мотивирани", припомнят от "Репортери без граници" делото срещу съиздателя на "Дневник" и "Капитал" и още петима души за продажбата на миноритарния дял на ЕВН.

Индексът на "Репортери без граници" всяка година оценява свободата на словото в 180 държави и територии. Тази година класацията показва, че журналистиката е напълно или сериозно възпрепятствана в 73 от страните, а в други 59 държави търпи ограничения. От Европейския съюз България заема най-ниско място, като преди нея са Боливия и Бразилия, а след нея Индонезия, Бенин и Замбия. Турция заема 153-то място. На първо място с "най - свободни медии" са Норвегия, Финландия и Швеция, а в дъното на класацията са Туркменистан, Северна Корея и Еритрея.

"Емблематично съвпадение е, че докладът на "Репортери без граници" излиза в деня, в който най-после започва делото за задържането и полицейското насилие над журналиста Димитър Кенаров. Усърдието, с което институциите прикриваха случилото се, е показателно за отношението към журналистите и свободата на словото в България", коментира Ирина Недева, председателка на АЕЖ - България, в съобщение по повод класацията.

"Истинската и критичната журналистика е антидот срещу дезинформацията. Видяхме, че политиците използват темата за дезинформацията, за да обвиняват политическите си опоненти и да неглижират медиите, в които срещат критика вместо възхвала. Истинският антидот на инфодемията е професионалната и смелата журналистика", казва още Недева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...