България изхвърля 5 пъти теглото на НДК като текстилни отпадъци годишно

17.10.2023 | 17:50
по статията работи: econ.bg
България изхвърля 5 пъти теглото на НДК като текстилни отпадъци годишно. Това каза Севдалин Спасов, председател на Управителния съвет на Българска Асоциация Кръгов Текстил
България изхвърля 5 пъти теглото на НДК като текстилни отпадъци годишно
Снимка: под лиценза на creative commons

България изхвърля 5 пъти теглото на НДК като текстилни отпадъци годишно. Това каза Севдалин Спасов, председател на Управителния съвет на Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ) на днешната кръгла маса на тема "Кръгова икономика в текстилния сектор: практики, решения и политики" в столичния хотел "Интерконтинентал". Събитието се организира от Българската стопанска камара (БСК) и БАКТ.

На форума присъстват експерти от различни европейски държави с опит по темата, както и участници от национални и местни институции, индустриални и бизнес организации, неправителствени организации, текстилни производители, водещи български текстилни дизайнери и търговци. 

"Основната цел на тази среща с всички заинтересовани в бранша лица е да определим конкретните мерки и стъпки, насочени към въвеждането на устойчив модел за управление на текстилните отпадъци в България", каза Николай Сиджимов, заместник-министър на околната среда и водите. По негови думи експертната дискусия е важна за разработването на ефективно и работещо решение при изграждане на национална система за разделно събиране на ненужния текстил. 

Кръглата маса играе ролята на платформа за експертни мнения и обективни данни, които разглеждат потенциалните пътища за прилагане на принципа на разширена отговорност на производителите и представяне на най-добрите международни практики в сектора, каза Добри Митев, председател на Управителния съвет на БСК.

По негови думи БСК и БАКТ си поставят за цел да положат основите и на определянето на рамка на цялостна Стратегия за управление на текстила в България, за каквато се говори от години, която обаче все още не е създадена и приета. Митев обясни, че в България има система за разделно събиране на текстилни отпадъци, която е изградена от частния сектор.

Севдалин Спасов разказа, че за миналата година БАКТ е обработила над 35 000 тона ненужен текстил благодарение на контейнерите за разделно събиране. "В София имаме най-много контейнери - над 150-160 броя, като всички са финансирани с наши средства", уточни Спасов и разказа, че в България все повече се купува текстил за еднократна употреба, който силно замърсява околната среда. "Редно е да се отвори ефективен диалог за цялостно изграждане на разделно сметосъбиране", призова Севдалин Спасов. 

Розалина Петрова, експерт в екипа на европейския комисар по околна среда Виргиниюс Синкявичюс, се включи онлайн в срещата и разказа какви са основните проблеми и инициативи на Европейския съюз за справяне с неблагоприятното въздействие на текстилната индустрия, предаде БТА. "Текстилът е четвърти по замърсяване на почвата с химикали и пластмаси, все повече се среща употребата в него на синтетични влакна, което налага незабавни промени в регулациите и сметосъбирането", разказа Николова. По думите й основната цел пред Европейския съюз е да определи конкретните мерки и стъпки, насочени към въвеждането на устойчив модел за управление на текстилните отпадъци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...