България се изкачва в класациите за равенство между половете

16.02.2024 | 10:30
по статията работи: econ.bg
България вече е в средата на европейските класации за равенство на половете, което доказва, че успешните истории променят стереотипите
България се изкачва в класациите за равенство между половете
Снимка: под лиценза на creative commons

Темата за равенството на половете беше основна на дискусията "Силата на разнообразието", организирана за трета поредна година от сдружение "Дамски форум". 

Конференцията събра министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, еврокомисаря по въпросите за равенството Хелена Дали, евродепутата Сергей Станишев, председателя на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, посланици и членове на сдружението. 

Денков изрази надежда, че съвсем скоро страната ни ще има и първия редовно избран премиер - жена в лицето на Мария Габриел, тъй като до момента в новата българска история страната ни един единствен път е имала служебен министър-председател жена - Ренета Инджова. 

Самата Габриел изпрати приветствено слово на форума, в което подчерта, че от цялото общество зависи дали жените ще могат наравно с мъжете да ръководят и успяват.

"Подкрепата на повече жени в иновациите, науката, предприемачеството, както и на ръководните позиции в бизнеса, политиката и дипломацията, показва силата на многообразието и допринася за промяна на стереотипите. Това е кауза, за която работя отдадено през годините", каза Габриел. 

Близо 4-часовият форум подчерта важността на темата за стериотипите и това, че високата производителност в работата всъщност зависи и от това колко разнообразни са екипите.

В съвременния свят бизнесът трудно може да процъфтява, ако не отразява многообразието. С тези думи форумът бе открит от председателя на сдружението Диана Митева. Тя цитира и известната фраза на Хенри Форд: "Да се съберем заедно, е начало, да останем заедно, е прогрес, да работим заедно, е успех".

Еврокомисарят по въпросите за равенството Хелена Дали изнесе и конкретни цифри за това каква част от постовете се заемат от жени.

В Европейския съюз жените са 46% от служителите, 40% от учените и инженерите, 33% от членовете на управителните съвети на най-големите компании, 16% от лицата, вземащи решения в медийните организации, 14,8% от основателите на стартъпи и 8% от изпълнителните директори. 

"В България жените заемат над 40% от длъжностите в мъжкото съсловие - една от страните с по-добри резултати в ЕС. Но на ниво изпълнителни директори цифрата спада до 13%, а при членовете на управителните съвети тя е малко по-висока - 18%. По-малко от 35% от депутатите в парламента на страната са жени", каза Дали. 

И беше категорична, че трябва да се противопоставяме и да променим несправедливото представяне на по-слабия пол.

Еврокомисарката обърна специално внимание на нововъзникващите форми на кибернасилие, насочени специално към жените в политиката и лидерството. 

"Те заплашват да отблъснат участието на жените и да подкопаят основите на нашите демокрации. В отговор на това ние се ангажираме да изграждаме потенциала на обществото ни, особено чрез признаване на решаващата роля на разнообразието, като осигуряваме икономическа независимост на жените и насърчаваме женското предприемачество. Този ангажимент да се предизвика и преформира неравнопоставеното представителство и участие на жените е в основата на нашата Стратегия за равенство между половете. Чрез инвестиране в талантите и уменията на жените и чрез справяне със стереотипите ние се стремим към Европа, в която всяка жена и момиче могат да се развиват свободно без дискриминация", каза Дали.

По думите й Европейската комисия инвестира таланта, уменията и ресурсите на жените в различни дейности в рамките на стратегията за равенство между половете.

В контекста на тази стратегия ЕК е създала набор от мерки, които осигуряват равнопоставеност във всички политики на ЕС и програми за финансиране - например Директивата на ЕС за жените в управителните съвети.

Именно това е законодателният инструмент, предназначен за преодоляване на различията в ролята на жените на ръководни постове. 

Тя предстои да бъде транспонирана у нас, за което увери и министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. 

Правителството реализирало дългогодишна стратегия с хоризонт 2030 година, засягаща 5 области на развитие, а именно равнопоставеността на пазара на труда, равните възможности на икономическа независимост на мъжете и жените, намаляването на разликите в заплащането на база пол, както и равенството във взимането на решенията. Не на последно място и така важната тема за борбата срещу насилието.

Шалапатова изтъкна, че по отношение на директивата у нас предстои широк и активен дебат. 

Темата беше основна в първия панел на дискусията, посветен на европейските перспективи и имплементацията им в България. В него взеха участие още евродепутатът Сергей Станишев, Емануела Манолова от "Аурубис", посланикът на Австрия Андреа Икич-Бьом, както и Катерина Милер.

Станишев подчерта, че благодарение на комисар Хелена Дали вече имаме стратегия за равенство на половете в ЕС, включваща три ключови стълба.

"Първият е именно битката с насилието на полова основа, вторият е икономическото овластяване на жените, което е огромна икономическа сила, която не се използва в пълен капацитет в момента. Пенсиите на жените са с около 30% по-ниски, което има своето обяснение - има свръхпредставителство на жените в професии, които са по-ниско платени, това също трябва да се промени.Третият стълб е гарантирането на здравни и образователни права", каза Станишев.

По думите му на пръв поглед в България няма стереотипи. Той посочи, че индустриализацията на страната дала на жените у нас представителство, което в много европейски страни се извоювало с огромни усилия и тежки политически битки.

"Затова мислим, че у нас няма проблем със стереотипите, но за съжаление това не е вярно и те избуяват в критични моменти. Примерът е с домашното насилие и опитът да се представи като „домашен" проблем", каза още евродепутатът. 

Бившият президент на Партията на европейските социалисти се обърна към домакините с предложения за информационни кампании и натиск за въвеждането на профилактични програми за репродуктивно здраве, както и за премахването на „стъкления таван" пред кариерното израстване и възнагражденията при жените над 50-годишна възраст.

„Често жените на такава възраст дори не стигат до интервю за работа, а те са най-подготвеното и образовано поколение, на което икономиката разчита. Този потенциал трябва да бъде използван", посочи още Сергей Станишев.

Посланикът на Австрия у нас Андреа Икич-Бьом изтъкна, че полова равнопоставеност в корпоративния сектор се нуждае от три стъпки.

"На първо място е необходимостта от правна и регулаторна рамка, които да гарантират участието на жените в обществения живот. На второ място са нужни благоприятни структури и среда, в която да се упражняват тези права. На трето място се нуждаем от овластяване", каза Икич-Бьом.

Даването на равен достъп до старт при подбора е много важно, подчерта Анна Габровска от "Филип Морис България". В организацията имат гарантирано равенство на заплащането, а жените не само могат да взимат решенията, но и го правят, увери Габровска.

Изпълнителният директор на Schwarz Михаил Петров също посочи, че в компанията има много жени на ръководни позиции. Той разказа, че в структурата на групата насърчават дамите в майчинство, като продължават да увеличават заплащането, така че младите майки да не изостават.

За трудният избор, който жените се налага да правят между това да имат семейство или кариера, говори и  Таня Косева - Бошова от Lion's Head.

Именно трудните избори пред жените и битката им със стереотипите бяха в основата на разговора в третия панел на конференцията, в който участваха председателката на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, депутатът от ДПС Валентин Тончев, журналистът на "24 часа" Георги Милков, Пламена Чернева от "WonderCoders" и Константин Рангелов от "Дронамикс".

Тончев изтъкна, че равенството между половете е заложено в договора на функциониране на ЕС. По думите му в общественото ни обаче все още няма нагласата, че жената има равнопоставена роля и множеството случай на домашно насилие у нас доказват именно това.

Илиана Раева обърна внимание, че можещата жена освен да търси равенство, трябва да се научи да се заявава, а не само да чака да й се предоставят възможности.

"Равноправието е не да натрием на мъжете носа, а да покажем, че ние реално можем", каза Раева.

Тя прие и предложение момичета от ансамбъла по художествена гимнастика да бъдат лице и да популяризират страната ни. И разказа, че в Япония има паметник на златните ни момичета. А Георги Милков разказа, че в "Медийна група България" също голяма част от ръководителите са жени, начело с издателя Венелина Гочева. 

Като най-стериотипизирана индустрия в света представи пък авиацията Константин Рангелов от "Дронамикс".

По време на конференцията стана ясно, че сдружението има напредък и по инициативата си за изграждане на база данни за дами, подходящи за участие в бордове. Тя е отворена за жени, които са членове на форума, но и останалите, които отговарят на критериите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...