Преговорите за търговско споразумение между ЕС и Австралия се провалиха

31.10.2023 | 17:10
по статията работи: econ.bg
Преговорите за търговско споразумение между Европейския съюз и Австралия се провалиха въпреки оптимистичните прогнози. И двете страни си размениха обвинения за провала
Преговорите за търговско споразумение между ЕС и Австралия се провалиха
Снимка: под лиценза на creative commons

Преговорите за търговско споразумение между Европейския съюз и Австралия се провалиха въпреки оптимистичните прогнози. И двете страни си размениха обвинения за провала. От 2018 г. насам в хода на мъчителните дискусии бяха обсъждани всякакви въпроси - от химикали до козметика, но те неведнъж се проваляха по отношение на достъпа до пазара на австралийски селскостопански продукти като говеждо и агнешко месо. През юли двете страни не успяха да постигнат споразумение по време на разговорите в Брюксел, като Австралия заяви, че не ѝ е бил гарантиран "значителен" достъп до европейския пазар за нейните селскостопански продукти.

Провалът на преговорите ще бъде голямо разочарование за ЕС, който се стреми да прокара амбициозни споразумения за свободна търговия с големи световни пазари, включително Индия и латиноамериканските държави от блока Меркосур. Австралийският министър на земеделието Мъри Уат заяви, че преговарящите от ЕС са отказали да отстъпят по време на последния кръг от преговори, който се проведе в рамките на срещата на Г-7 в Япония.

Той заяви, че е малко вероятно преговорите да бъдат възобновени "през настоящия мандат на парламента" - което означава, че австралийското правителство може да се върне на масата за преговори едва след парламентарните избори през 2025 г. "Мисля, че ще мине доста време, преди което и да е австралийско правителство или което и да е ръководство на ЕС да успее да договори сделка. И това е малко жалко", добави Уат. Комисарят по търговията на ЕС Валдис Домбровскис на свой ред обвини Австралия, като предположи, че Канбера е отстъпила от предишни ангажименти. "За съжаление нашите австралийски партньори не успяха да се ангажират въз основа на предварително определените зони за разтоварване", каза той.

Домбровскис настоя, че Брюксел е представил на Канбера "смислено от търговска гледна точка предложение за достъп до селскостопанския пазар". "Европейската комисия остава отворена за продължаване на преговорите", добави той. Говорител на Европейската комисия заяви, че Австралия е "представила отново искания в областта на селското стопанство, които не отразяват последните преговори".

Австралия иска да отвори експортни пазари за своите селскостопански и минни продукти, за да намали зависимостта си от Китай. В същото време Европа иска по-добър достъп до богатите залежи на "критични минерали" в Австралия, за да намали зависимостта си от Русия и Китай по отношение на ключовите съставки на продукти за чиста енергия като вятърни турбини и батерии за електрически автомобили. ЕС е третият по големина търговски партньор на Австралия след Китай и Япония докато Австралия е 18-ият по големина търговски партньор на ЕС.

Двете страни спорят за това до каква степен Европа трябва да отвори пазарите си за внос на агнешко, говеждо и захар от Австралия. Друг проблем за Австралия беше свързан с географските показатели на ЕС за продукти като фета, пармезан и просеко, но представители на ЕС заявиха, че са били предложени компромиси, така че австралийските производители да могат да продължат да използват условията при определени критерии.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...