Узбекистан се опитва да освободи памука си от западното ембарго

16.04.2020 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Узбекистан днес призова коалиция от правозащитни групи да прекратят бойкота на узбекистанския памук и текстил, за да се увеличат приходите от износ на страната и да бъдат създадени работни места в момент на глобална рецесия
Узбекистан се опитва да освободи памука си от западното ембарго
Снимка: под лиценза на creative commons

Узбекистан днес призова коалиция от правозащитни групи да прекратят бойкота на узбекистанския памук и текстил, за да се увеличат приходите от износ на страната и да бъдат създадени работни места в момент на глобална рецесия, предаде "Ройтерс".

Правозащитниците обаче заявяват, че искат Ташкент да завърши плана си за изкореняване на принудителния труд преди да отменят бойкота, съобщава БНР.

По оценки на правителството краят на бойкота, осъществяван от над 300 производители на дрехи и търговски вериги, може да позволи на страната да спечели допълнителни 1 милиард долара с продажбата на памук и текстил на западните пазари.

В отворено писмо до ръководството на коалицията министърът на труда Нозим Хусанов призовава правозащитниците да оценят напредъка, постигнат от Узбекистан в изкореняването на принудителния труд и икономическата ситуация на страната.

Текстилното производство дава работа на 200 000 работници в Узбекистан, техните заплати са препитанието на един милион души, се посочва в писмото.

Бойкотът започна през 2006 година като опит да се принуди Узбекистан да се откаже от практиката да изпраща учащи и работещи в държавни сектор, включително учители и лекари, да берат памук срещу мизерно заплащане.

Протестът е подкрепян от компании като Амазон (Amazon), Адидас (Adidas), Индитекс (Inditex). Днес страната с население 34 милиона души продава памук и текстил предимно на азиатските пазари, което според нея означава по-ниски цени и ограничени възможности за растеж.

Президентът Шафкат Мирзийоев, който дойде на власт през 2016 година, постепенно премахва тази система на принудителен труд, като забрани на местните власти да мобилизират учащи и служители в държавния сектор за брането на памука.

Миналия месец той подписа указ, с който се премахва системата според която областите са задължени да покриват цели за производство на памук, поставени от централното правителство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...