Фермерите не са доволни от направените предложения за промени по Стратегическия план

03.10.2023 | 15:30
по статията работи: econ.bg
„Да се увеличи количеството на произвежданото мляко е една от предложените промени в Стратегическия план. Нашето питане е: когато вдигнем производството дали има пазари и къде са те", коментира Бойко Синапов
Фермерите не са доволни от направените предложения за промени по Стратегическия план
Снимка: под лиценза на creative commons

„Не ни е удовлетворяват направените предложения за промени по Стратегическия план. Прави се една стъпка напред и две назад. Официално сме изпратили предложения не само на това ръководство на Министерството, но още на служебния кабинет. Не получаваме разбиране нищо няма да се промени все по-големи трудности ще има пред българските производители. Все повече колеги разпродават фирмите си, с часове продават цели стопанства със животните“, заяви Бойко Синапов, председател на „Обединени български животновъди“ в интервю за Агрозона, след провелата се в събота среща с Министерство на земеделието, в което пред бранша бяха представени направените промени по Стратегическия план на България до 2027 г.

„Екипът на Министерство на земеделието и храните отидоха да представят промените в Стратегическия план първо в Народното събрание, в Комисията по земеделието, храните и горите без да съгласуват с бранша и затова беше тази извънредна среща в събота. Добре, ние сме готови по всяко време за срещи, но защо, когато имаха цяла седмица време не ни потърсиха преди това, за да коментираме предложенията“, коментира още Синапов.

„Да се увеличи количеството на произвежданото мляко е една от предложените промени в Стратегическия план. Нашето питане е: когато вдигнем производството дали има пазари и къде са те. В момента пазарът е залят с вносни и нискокачествени млечни продукти. Нямаме против увеличаване на производството, но когато нямаме сигурни пазари. Лятото предавахме литър мляко за 50 ст., какво ще правим с увеличено производство пир такива цени? Ако има минимална изкупна цена и гарантиран пазар всеки работи, за да произвежда повече“, заяви Синапов.

„Много хора се занимават с отглеждане на така наречените автохтонни породи и там ставката по обвързаната подкрепа беше нищожно ниска. Не можахме да убедим нашите специалисти и управляващи, че там ставката е недостатъчна и тези хора трябва да бъдат защитени, защото там се произвежда малко, но висококачествена продукция. Тези животни се отглеждат трудно – в планински и полупланински райони, но не получихме разбиране по този казус и ставката не беше увеличена“, коментира той.

„Имаше предложение и да отпадне това ограничение за броя животни, които се субсидират. Защо хора които отглеждат по-големи бройки животни да не получават субсидии за всички тях. Ако се отглеждат 1 000 крави, субсидия се получава за 200 защо, това можеше да се промени. Това са неща, за които не получаваме разбиране от страна на Министерство на земеделието“, допълни Синапов.

„По една мярка за едни пасища земеделският производител трябва да попълва няколко дневника и защо се прави това за да си създава работа на бюрокрация така и убийство за един производител“, заяви още той.

„Имаме контакти с наши колеги от Румъния от Гърция, там нещата вървят, не знам защо при нас не се е случват както трябва. Вече толкова време никой не може да ни обясни защо субсидиите в България са по-ниски. Ако няма субсидии – да няма никъде,  но ако има, нека те да бъдат равни навсякъде, за да може да бъдем конкурентни. Ние получаваме едни трохи в сравнения с другите колеги. Няма как ние да сме живи и да продължаваме да правим този бизнес, ако не се изравнени субсидиите. Защо колегите от Гърция да получават по 400 евро за една млечна крава, а българските производители да получават по 400 лв.“, коментира Синапов.

„Когато министерството има някаква идея, те са много потайни. Сега това, което министър Вътев сподели за създаване на Закона за търговия с аграрни стоки, ние нямаме никаква информация какво ще представлява. В момента ние сме като разграден двор, всеки внася всевъзможни боклуци в България, те излизат на пазара и населението не знае какво купува. Ако например на нас ни трябва един тон мляко на месец а произвеждаме 800 литра и те не го стигат нека тогава да внасяме“, коментира председателят на ОБЖ.

„От Европейската федерация по животновъдство получихме информация, че от цяла Европа – Белгия, Франция, Германия  замразено месо над 6 месеца не излиза на пазара при тях, а този продукт отива за храна за кучетата и всичко това влиза в България. Няма друга държава, която да позволява това нещо. Те имат закони и правила ,които не допускат меса над шест месеца да влизат в преработвателните предприятия“, разкри той.

„Ако има държава правителства всички контролни органи трябва да се намесят показа се с надценките конкретно на млякото и млечните продукти в търговските вериги. Не може един лека литър мляко да излиза от производител на 50 стотинки, а в магазина да се продава за 3 лв. Това са своеволия на търговците, на големите вериги“, допълва той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...