"Гореща линия" ни информира за цифровизацията

19.12.2012 | 16:21
по статията работи: Петър Чернев
Слоганът на предстоящата кампания е „Цифрова ефирна телевизия – бъдещето е ясно”
"Гореща линия" ни информира за цифровизацията

До края на седмицата стартира информационната кампания за въвеждането на цифрова ефирна телевизия в България. Тя ще се проведе от декември 2012 до март 2013 година и ще включва  излъчване на телевизионни и радио клипове, образователни филми, разпространение на информационни брошури и публикации в българската национална и регионална преса.

Информационната кампания, която стартира от 21 декември, ще разясни на българските зрители на популярен език какво представлява цифровизацията, кога и как ще се случи тя.

До края на месеца се предвижда и разработването на специализирана интернет страница и гореща телефонна линия. Това обяви на пресконференция днес заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов. Кол центърът ще работи от 08.30 до 10.30 ч.

Реклама ще има в почти всички телевизии, радиа, национални и регионални всекидневници, ежеседмичници и списания, информира iNews.bg.

“Целта на кампанията е информация за цифровизацията да достигне до всеки българин и хората да са наясно предварително какви действия трябва да предприемат до реалното преминаване изцяло към цифрово излъчване от 1 септември 2013 година”, заяви ръководителят на проекта Вера Джамбазова от обединението “Ти Си Ти Ви”, което спечели конкурса през ноември.

“Цялата информационна кампания е планирана да се извърши на три етапа, които трябва да предхождат етапите на процеса на цифровизация. До месец март хората трябва да са информирани, че процесът започва и ще трябва да преценят дали да закупят нов телевизор с цифров приемник или ще им е необходим цифров декодер. В момента работим само по първия етап на информационната кампания”, заяви още Джамбазова.

Средствата, предвидени за декодиращи устройства, ще бъдат използвани за информационна кампания, тъй като времето, което остава до края на годината, не е достатъчно, за да се насрочи процедурата за изпълнител. Това каза още Валери Борисов, цитиран от агенция "Фокус". Средствата за декодери ще бъдат осигурени от бюджета за догодина. "Средствата за информационната кампания няма да бъдат дадени на изпълнителя, който провежда кампанията в момента, но как ще бъдат похарчени тези средства за 2 и 3-ти етап на информационната кампания, предстои да се изясни", каза още Борисов.

Припомняме ви, че в държавния бюджет за 2012 г. са осигурени до 17,5 млн. лв. за крайни декодиращи устройства за приемане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и провеждане на информационна кампания. Въпреки това в началото на юли вицепремиерът Дянков обяви, че страната ни ще настоява пред ЕК за отлагане на срока за начало на цифровизацията, който e 1 септември 2013 г.  Според министъра на финансите  новата технология за разпространение на телевизиите и радиостанциите ще струва 300 милиона лева, които са непосилни за бюджета през следващите години, информира БНТ.

Въпреки всичко на 1 март 2013 година цифровият сигнал ще бъде пуснат, информира МТИТС.

От началото на март 2013 до 1 септември 2013 година ще бъде т.н. преходен период, през който ще функционират както цифровия, така и аналоговия ефирен сигнал. Това означава, че потребителите ще могат да приемат един от двата сигнала в зависимост с какъв телевизор разполагат. “През този етап ще има само напомняща информационна кампания, която ще да се засили непосредствено преди реалното преминаване към цифров ефирен сигнал”, добави Джамбазова.

Тя добави: "Започваме с 60-секунден телевизионен клип, два радиоклипа и прескарета. Слоганът на кампанията е „Цифрова ефирна телевизия – бъдещето е ясно”.

На 1 септември 2013 година аналоговият сигнал ще бъде спрян. От този момент нататък хората ще могат да гледат безплатно до 15 национални цифрови програми, които ще могат да приемат чрез антена и цифров телевизор/декодер.

 

Социално слабите също ще могат да се цифровизират, тъй като е предвидено да получават ваучери в размер на 60 лева за закупуване на декодиращи устройства. "Тяхната цена варира от 50 до 150-200 лева, но ние не сме се целили във високия клас, защото възможностите не ни го позволяват", обясни Борисов.

Принципът е всички граждани, които имат право на енергийни помощи да получат ваучер, с който да вземат своя цифров декодер и да го монтират на своя телевизор. Така те ще продължат да имат безплатна ефирна телевизия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...