"Радиоактивният чай е много по-вкусен" и други турски небивалици

09.11.2017 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Независимо от тези инциденти досега всички турски правителства твърдо държат на ядрените планове на страната
"Радиоактивният чай е много по-вкусен" и други турски небивалици
Снимка: под лиценза на creative commons

"Вонята на битов газ в кухнята ви е точно толкова вредна, колкото и ядреното облъчване", заяви Ердоган след катастрофата във Фукушима. Сега Турция планира изграждането на две нови АЕЦ. И двете - в земетръсни зони, пише германският журналист Кристиян Бергман за германското издание ТАЦ, цитиран от "Дойче веле".

Още през 1953 година Турция е първата страна в света, която сключва със САЩ споразумение в областта на ядрената енергетика. Така с помощта на активна американска пропагандна кампания страната влиза в ядрената епоха. Но раждането на турската атомна програма за мирни цели е съпътствано от решението в страната да бъдат разположени американски ядрени оръжия.

Последствията са сериозни. През 1961 година в околностите на Истанбул заработва първият научноизследователски ядрен реактор в Турция, а паралелно с това правителството стартира проучвателни дейности за откриване на находища от уран. През 1962 година стационираните в Турция американски ядрени ракети "Юпитер" изиграват ключова роля в Кубинската криза, когато САЩ и СССР, а с това и целият свят, са изправени на ръба на атомната война. В онзи момент Москва е на крачка от решението да атакува американските ядрени оръжия в Турция.

"Облъчването е полезно за костите"

И още критични моменти от историята на турската атомна програма: през последните десетилетия на няколко пъти се стига до инциденти, свързани с ядрени отпадъци. През 1999 година в околностите на Истанбул бе разкрито нелегално сметище за ядрени отпадъци от медицинска дейност. През 2012 край Измир бе открито още едно нелегално сметище за ядрени отпадъци. А в края на 2015 година се разбра, че в корабостроителницата в Измир работниците е трябвало да разглобят цял кораб, който е бил силно радиоактивен.

Независимо от тези инциденти досега всички турски правителства твърдо държат на ядрените планове на страната. Дори Чернобилската катастрофа през 1986 година не смути турските политици, които и след този инцидент с ужасяващи последствия продължиха да омаловажават рисковете от радиоактивното облъчване. Според тогавашната официална позиция катастрофата в Съветския съюз не била оказала никакво вредно влияние върху здравето на хората.

"Малко облъчване е добре за всеки от нас", заяви тогавашният министър на търговията и промишлеността Джахит Арал. "Радиоактивният чай е много по-вкусен!", възкликна на свой ред премиерът Тургут Юзал. А президентът Кенан Еврен обяви, че облъчването било полезно за костите.

Сходни бяха и реакциите след катастрофата във Фукушима през 2011 година. Ердоган, който тогава беше премиер, заяви: "Вонята на битов газ в кухнята Ви е точно толкова вредна, колкото и ядреното облъчване". Днес пък се въртят рекламни клипчета като това: "Нова енергия за една силна Турция". Целта е обществеността да бъде убедена, че икономическият подем на страната може да се гарантира само с помощта на ядрената енергия. Министърът на енергетиката Берат Албайрак, зет и близък съветник на президента Ердоган, не пропуска повод да заяви, че атомните електроцентрали са най-надеждните производители на ток.

Съпротива срещу плановете за нови АЕЦ

През 2023 година, точно за 100-годишнината от основаването на турската република, трябва да заработят две нови АЕЦ: в Синоп край Черно море (проектът е съвместно с "Мицубиши" и "Арева") и в Аккую на Средиземно море (съвместно с "Росатом" и "Дженгиз холдинг"). Изграждането на централата в Аккую започва още догодина.

Правителството рекламира двете АЕЦ с огромни плакати из цялата страна. Но ядрените планове на Анкара се натъкват на съпротива, и то не само сред природозащитниците. Международната агенция по атомната енергия също е разтревожена, а и немалка част от хората в Турция са критично настроени към ядрената енергетика. Според едно допитване на "Грийнпийс" малко след катастрофата във Фукушима близо 64% от анкетираните са били против ядрената енергия. Днес съпротивата срещу двата проекта се изразява предимно в местни протестни движения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...