42% от хората се тревожат от застряването в Европа

13.01.2012 | 14:58
по статията работи: Петър Чернев
Само 1/3 от европейците са съгласни с идеята до 2030 г. официалната пенсионна възраст да се увеличи
42% от хората се тревожат от застряването в Европа
Снимка: Sxc.hu

Ново проучване сочи, че европейците са готови за "активен живот в напреднала възраст".

За да отбележи началото на 2012 г., обявена за ЕК за година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията, комисията представи проучване на Евробарометър. Според данните от него 71 на сто от европейците съзнават, че населението на Европа застарява, а 42% изразяват тревога от това.

От проучването става ясно колко много се различават определенията за "млад" и "стар" в отделните държави. В Малта, Португалия и Швеция като млади се възприемат хората, които не са навършили 37 години, а в Кипър и Гърция за млади се смятат хората до 50-годишна възраст. По усреднени данни според европейците започват да ни възприемат като стари хора точно преди да навършим 64 години, а след навършването на 41,8 години вече не ни смятат за млади. Възприятията се различават също така според възрастта и пола на отговорилите – жените смятат, че старостта започва малко по-късно (на 65 години), за разлика от мъжете, според които старостта настъпва на 62,7 години.

По отношение на заетостта само една трета от европейците са съгласни с идеята до 2030 г. официалната пенсионна възраст да се увеличи, въпреки че това вече е ясен политически приоритет в много държави-членки. Общо 53 % отхвърлят идеята за въвеждането на задължителна пенсионна възраст, но се наблюдават големи различия между държавите-членки, посочват от предствителството на ЕК в България.

Въпреки че пенсионната възраст обикновено е 65 години, през 2009 г. хората са напускали пазара на труда на средна възраст около 61,5 години. Общо 42 % от европейците смятат, че ще бъдат в състояние да изпълняват сегашната си работа и след като навършат 65 години, а 17 % допускат, че няма да могат да вършат сегашната си работа, докато станат на 60 години. Една трета от хората заявяват, че биха искали да продължат да работят, след като навършат пенсионна възраст, а близо две трети признават, че възможността да съчетават работа на непълно работно време с частична пенсия ги привлича повече от перспективата изцяло да се пенсионират.

Резултатите рязко се разминават с вижданията на специалистите, които разработват политиките и твърдят, че демографското застаряване е огромно предизвикателство. Според повечето граждани хората над 55 години имат съществена роля във важни области за обществото.

Над 60% са съгласни, че всеки трябва да има възможност да работи и след пенсионна възраст, а всеки трети посочва, че иска да работи по-дълго. Хората, на които предстои да се пенсионират по-скоро, са по-склонни да споделят този възглед, отколкото по-младото поколение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.04   1079 г. – Със заповед на полския крал е екзекутиран епископа на Краков Станислас, който по-късно е канонизиран и става покровител на Полша. 1241 г. –...