Банките очаквано компенсират по-малкото приходи от лихви с вдигане на таксите

09.05.2018 | 11:55
по статията работи: econ.bg
За първото тримесечие на годината банковата система показа спад на печалбата в сравнение със същия период на миналата година
Банките очаквано компенсират по-малкото приходи от лихви с вдигане на таксите
Снимка: БГНЕС

Заради постоянния спад на лихвите през последните години очаквано банките повишаваха таксите за предоставяните услуги, за да компенсират намалелите приходи от лихви. Това се вижда сега и от данните на БНБ, оповестени във вторник. Те показват средния размер на таксите, събирани от работещите в България банки по разплащателни сметки.

Така например през 2017 г. банките са намалили таксата за откриване на разплащателна сметка, но пък са вдигнали тази за обслужването й. Откриването на сметка е струвало на клиентите средно 1.79 лв. при 2.16 лв. през 2016 г. А когато към сметката има и дебитна карта, цената е била 1.32 лв. при 1.92 лв. година преди това. В същото време обаче обслужването на разплащателна сметка е поскъпнало средно от 2.01 на 2.27 лв. и от 1.51 на 2.02 лв., когато е заедно с дебитна карта, съобщава в. "Сега".

За първото тримесечие на годината банковата система показа спад на печалбата в сравнение със същия период на миналата година. Понижението във финансовия резултат е основно по линия на нетния лихвен доход, който е около 25 млн. лв. под отчетените година по-рано. Свиващите се в същото време разходи за обезценки (19 млн. лв.), както и покачващите се доходи от такси и комисиони (11 млн. лв.) компенсират това, показаха данните на БНБ.

Тя води статистика на банковите такси от есента на 2016 г. след като Законът за платежните системи задължи финансовите институции да създадат условия и по-бедните хора да се възползват от услугите им. Това пък стана по силата на директива на Брюксел, която цели да гарантира на гражданите на ЕС да имат поне една банкова сметка, която е евтина за поддържане.

Публикуваните от БНБ данни са ориентир за самите банки, които нямат право да предлагат по-високи такси на клиентите си с платежна сметка за основни операции.

Оказва се, че сега банките спокойно могат да коригират нагоре таксите за по-бедните си клиенти, следвайки средните нива, отбелязва изданието. По-скъпо може да стане тегленето на пари в брой от сметката в офиса на банката, тъй като средната такса за суми до 1000 лв. е нараснала от 0.89 лв. на 1.02 лв. По-скъпо вече струва и тегленето на пари с дебитна карта от банкомат на друга банка - средно 0.92 лв. при 0.89 лв. година преди това.

С над 10 стотинки за една година са се покачили и таксите при плащане на директен дебит - когато банката периодично извършва плащания на клиента, като например погасяване на задължения по кредити, битови сметки, годишни абонаменти и др.

От данните се вижда, че вече никоя банка не начислява такса при плащане с дебитни карти от ПОС устройства, включително чрез интернет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...