Бизнесът не вижда смисъл в осигурителните прагове

24.08.2017 | 17:45
по статията работи: econ.bg
До утре трябва да приключат преговорите между бизнеса и синдикатите за размера на минималните осигурителни вноски по браншове и професии, които да действат през 2018 г.
Бизнесът не вижда смисъл в осигурителните прагове
Снимка: БГНЕС

Съществуването на минимални осигурителни прагове няма смисъл - и без тях осигурителните вноски нарастват с 6%, а приходите от тях - с над 10%. Това пишат до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков четирите национално представителни работодателски организации - Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Българската стопанска камара, търговско-промишлената палата и Асоциацията на индустриалния капитал.

Те предупреждават, че административното определяне на праговете от министъра ще е в разрез с политиката на правителството за намаляване на административната тежест.

До утре трябва да приключат преговорите между бизнеса и синдикатите за размера на минималните осигурителни вноски по браншове и професии, които да действат през 2018 г. Работодателите не участват в преговорите за втора година поред, защото смятат, че това е стара и неадекватна регулация, която не се прилага другаде в ЕС.

Повод за днешната реакция на бизнеса е предупреждението на министър Петков, направено чрез медиите, че при провал на преговорите, праговете ще бъдат определени административно.

Налице е пълен контраст с високо оценените от нас усилия на правителството за намаляване на административната тежест, намеса в икономиката и необходимостта от реформиране на анахроничното и негъвкаво трудово законодателство, пишат работодателските организации.

"Считаме, че нагнетяването на напрежение в индустриалните отношения може да принуди много браншови организации и предприятия да преосмислят своите позиции в социалния диалог. Ние бихме предпочели диалогът да не се води през медиите, да не се неглижират аргументите ни и да не се игнорират фактите, а да се предприемат допълнителни мерки, в т.ч. на промени в трудовото и осигурително законодателство за повишаване на мотивацията на работодателите и осигурените, на ефективността на контрола и противодействие на недекларирания труд, а не защита на една остаряла и неадекватна практика", се казва в позицията на бизнес сдруженията.

Те настояват да се продължи с преговори по механизма за определяне на минимална заплата.

Осигурителните прагове бяха въведени от кабинета "Сакскобургготски" с идеята да се намали сивият сектор в икономиката и да се намали укриването на осигуровки. Те се определят в преговори между работодателите и синдикатите по браншове, като се е случвало при неблагоприятни условия дори да бъдат намалявани. В секторите, в които не е постигнато съгласие, административно се налага повишение със средния договорен процент.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...