Бизнесът се нуждае от стругари и фрезисти

22.01.2016 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Желаещи обаче няма, констатира Даниела Везиева
Бизнесът се нуждае от стругари и фрезисти
Снимка: Thinkstock/Guliver

Бизнесът се нуждае от стругари и фрезисти, но няма желаещи. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева, която участва на среща между бизнеса и директори на училища в Русе.

„В годините тази професия се превърна в непривлекателна поради различни фактори - заради намаляла индустрия, заради ниско заплащане и т.н. В момента има огромна нужда от такива специалисти, така че това е първото, към което трябва да обърнем поглед. Освен това има нужда от специалисти в мехатрониката, която обединява машиностроене и електроника, както и от IT специалисти“, каза още Везиева.

По думите й целта на срещата е да се заздрави диалога между бизнеса и образованието, тъй като досега практиката е била самото образование да казва какво иска да прави с професионалното си обучение, а бизнесът има най-добра представа от какви специалисти има нужда.

Директорът на Професионалната гимназия по промишлени технологии Анелия Христова на свой ред обясни, че образованието е готово, но въпросът е дали бизнесът е готов за дуалното обучение. Училището е едно от трите пилотни в страната, които започнаха работа по швейцарския проект за въвеждане на този тип обучение у нас. Тя също коментира факта, че в последните 25 години приемът на ученици по специалностите от направление „Машиностроене и металообработващи машини“ намалява драстично.

„Това е голяма болка за икономиката на България. Производството изисква специалисти като заварчици, шлосери, стругари, фрезисти, мехатроници, но в годините битува едно мнение в обществото, че тези професии не са престижни“, каза Христова.

Тя коментира, че в гимназията вече се обучават учителите и наставниците на учениците, които ще работят по дуалния модел. Децата, за които реално ще се въвежда дуалното обучение, са ученици в 11 и 12 клас, но техният подбор и наблюдение ще започне още от 10 клас, информира БГНЕС. Учениците от 11 клас ще провеждат в два дни своята практика във фирмата, а учениците от 12 клас в три дни. Онези ученици, които са по-малки от 18 години, ще работят по 7 часа на ден, а учениците, които са по-големи от 18 години, ще работят по 8 часа на ден.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.05   1204 г. – Балдуин IX Фландърски е коронован за първи император на Латинската империя. 1527 г. – Флорентинците изгонват Медичите от Флоренция и градът отново...