Васил Щонов: Структурата на БЕХ е необходима

12.08.2014 | 14:40
по статията работи: Мина Стойчева
ДКЕВР трябва да бъде по-независима, смята служебният министър
Васил Щонов: Структурата на БЕХ е необходима
Снимка: БТА

Структурата на „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ) е необходима. В това е убеден служебният икономически министър Васил Щонов. По неговите думи обаче трябва да се работи в посока за промени в дружеството. „Знаете колко са големи енергийните гиганти навсякъде, така че бих казал, че БЕХ е прекалено малък за мащабите на Европа, а България иска да бъде ефективен участник на енергийния пазар и на регионалния, и на европейския“, коментира Щонов в интервю за БНР.

Според служебния министър в момента от голямо означение е да се осигури по-голяма прозрачност при вземането на решенията в енергийния сектор. Заедно с това той подчертава, че е необходимо да му се осигури повече сигурност във финансов план.

Чувствам се доста уверен в това, което трябва да се направи в следващите няколко месеца, а и за по-напред. Определено предизвикателствата са големи и има доста елементи, които трябва да се подобрят”, сподели министърът.

Според Васил Щонов има дисбаланс на търсенето и предлагането на енергийния пазар. Той подчертава, че цената на електроенергията у нас е по-ниска за разлика от нейната абсолютна стойност в останалите страни от Европа.

Това, което е важно е да се повиши ефективността на работата на предприятието. Знаете, всяко държавно предприятие има доста възможности за повишаване на ефективността и в същото време трябва да се разгледа енергийния микс“, обясни икономическият министър.

Той коментира още, че е необходимо Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да бъде по-независим орган. По отношение на предложението за изграждане на енергиен борд, Щонов обясни, че идеята е след като има постигнат консенсус в неговите рамки, да се получи и съгласие и на надпартийно ниво.

Надявам се Енергийният борд да заработи в рамките на служебното правителство и в него ще участват всички структуроопределящи единици на енергийния пазар. Имаме план, който ще изпълним чрез Енергийния борд. Елементите са, че всички участници на пазара ще трябва да направят отстъпки“, допълни той.

На въпроса за акционерния договор между американската компания „Уестингхаус“ и АЕЦ „Козлодуй“ за изграждането на нов атомен реактор, служебният министър подчерта, че към момента продължава правният анализ на документа. „На този етап няма опасност за България или за БЕХ и АЕЦ „Козлодуй“ да се направят разходи, които после трябва да бъдат връщани, но важното нещо на този договор да се види какво точно цели“, смята той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...