Водещи финансови регулитари скочиха срещу протекционизма

16.02.2017 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Доскоро протекционизмът не беше истински проблем, но сега поводите за безпокойство не липсват: Брекзит, заплаха от нови митнически такси в Съединените щати, проект за дерегулиране на американския финансов сектор и др.
Водещи финансови регулитари скочиха срещу протекционизма
Снимка: под лиценза на creative commons

Централните банки от четирите краища на света излязоха от сдържаността си и изразиха безпокойство от надигането на протекционизма и популизма.

"Протекционизмът няма да доведе до нищо друго освен до повсеместно намаляване на благоденствието", предупреди наскоро Ив Мерш, член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Той каза това три седмици след встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп, прославящ протекционизма със своя лозунг "Америка на първо място". Първите решения на новия държавен глава всяха смут сред международната общност.

"Световната търговия остава на бавни обороти поради засилващата се тенденция към протекционистки мерки и увеличаващо се политическо напрежение", изтъкна п реди седмица Индийската централна банка. Според Бразилската централна банка американската икономическа политика прави "особено несигурна световната икономическа конюнктура". 

"Пътят към либералния просперитет не може да минава през изграждане на бариери", заяви от своя страна Филип Лоу, управител на Австралийската централна банка. А Мексиканската централна банка посочи, че има опасност новата американска политика да влоши отношенията между САЩ и Мексико. 

Силно привързани към независимостта си от правителствата, повечето големи централни банки по традиция гледат да стоят над политическите препирни. В замяна на това те ползват свободно икономическата си преценка, за да определят лихвите си и да поддържат финансовата стабилност. 

Доскоро протекционизмът не беше истински проблем, но сега поводите за безпокойство не липсват: Брекзит, заплаха от нови митнически такси в Съединените щати, проект за дерегулиране на американския финансов сектор - и всичко това в момент, когато светът едва е затворил страницата на финансовата криза от 2008 година. Към това се прибавят опасения от възможна валутна война, след изказванията на американската администрация по адрес на Германия и Япония, обвинени, че манипулират валутите си, за да получават незаслужени търговски преимущества. 

Управителят на Японската централна банка Харухико Курода обаче увери в края на януари, че едва ли протекционизмът ще се разпространи особено силно по света. В същото време "се наблюдава нарастващ скептицизъм към глобализацията, и то не само в САЩ.

В Европа също, страхът от глобализацията и отказът от отворените пазари набират сили", подчерта неотдавна Йенс Вайдман, управител на Бундесбанк.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...