Габрово - най-доброто място за правене на бизнес

14.04.2011 | 12:00
по статията работи:
ИПИ представи индекса "Местни условия за бизнес". Заетостта остава най-висока в столицата - над 50%, а най-ниска във Видин
Габрово - най-доброто място за правене на бизнес

Габрово е градът с най-добри условия за правене на бизнес. Това става ясно от  изследване на Института за пазарна икономика. В общата класация челната тройка се допълва от Русе и Сливен. Последните три места се заемат от Видин, Силистра и Кърджали.

Индексът "Местни условия за бизнес" 2011 се издава за втора година и цели изследване на различията в бизнес средата на местно ниво. Той включва всички 28 областни центъра в страната. Оценката по трите основни изследвани области "Данъци и такси", "Администрация" и "Икономическа активност", оценени чрез общи десет индикатора посочва къде в България правенето на бизнес е най-добро.

В първата десетица са още Враца, Ботевград, Добрич, Стара Загора, Монтана, Бургас и Варна. На 11 и 12 място са Пловдив и София. На дъното на подреждането с най-лоши условия за бизнес е Кърджали. По девет от десетте показатели представянето на града е крайно незадоволително - възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниската заетост - на 27-о в класацията, смятат авторите на изследването. Проблем за Кърджали е и образованието на заетите и ниските заплати. Единственият добър резултат за града е при размера на местните данъци и такси, информира Дневник.bg.

Габрово не заема първо място по нито един от индикаторите, но на практика се явява с най-добри условия за бизнес поддържайки ниски данъци и такси и осигурявайки ефективни административни услуги. Единственият проблемен индикатор е възприятието за корупция в местната власт, по който се нарежда на 24 място. Според изследването ¼ от фирмите са давали подкуп за оказване на влияние върху местни регулации или наредби в полза на конкретни интереси, информира Dariknews.bg.

По отношение на критерия "местни данъци" малките градове се представят по-добре от големите. Лидери в това отношение са са Видин и Монтана. По отношение на местните такси първи е Търговище, а последен Бургас, информира БГНЕС.

Често в големия град административните услуги се случват по-бавно, корупцията като че ли е по-голяма, данъците и таксите често са по-големи. Разбира се, може би има повече отговорности самата община и е по-трудно да покрие по-голяма територия и по-голямо население, но е факт, че това по някакъв начин утежнява бизнеса, коментира Петър Ганев от института.

По индикатора "Регистър на собствеността" на първо място е Пловдив, а на последно - Русе. По критерия "възприятие на корупцията" най-ниски нива на корупция в местната власт има в Монтана, Русе и Сливен, а най-високи в София-град, Стара Загора и Кърджали.

Заетостта остава най-висока в столицата - над 50%, а най-ниска във Видин - с близо 20% по-малка. За последните три години ръст на заетостта се забелязва само в Търговище и Русе, а в Смолян се отчита спад от над 10%. Най-високите заплати също са в София - град, следвана от Враца и Стара Загора, а най-ниски във Видин.

Столицата води и по индикатора "чужди инвестиции" с 10 049 евро преките чуждестранни инвестиции в нефинансови предприятия на жител. След столицата се нареждат Варна и Софийска област с по 3532 евро и 3216 евро на човек. С най-малко инвестиции е Силистра с едва 76 евро на човек или малко под 10 млн. евро за областта.

София заема наистина четири първи места - по критериите заетост, ниво на работна заплата, образование на заетите и чужди инвестиции, но въпреки това останалите критерии дърпат столицата надолу, обясни Светла Костадинова от ИПИ. Столицата е на 26-то място по възприятие за корупция, на 27-мо по нива на местните данъци, на 20-то място по критерия, свързан с разрешителните за строеж.

Проведената от Института анкета през последното тримесечие на 2010 г. показва, че в 60% от случаите бизнесът среща сериозни трудности при издаването на разрешително за строеж. По този индикатор, който отчита и продължителността на процедурата, на първо място е София област, където само 12% от анкетираните заявяват, че срещат трудности при работата си с местната администрация, а процедурата отнема 21 дни. На последно място в класацията е Варна, където 80% от анкетираните са срещнали трудности, а изваждането на разрешителното отнема средно над 150 дни.

Средната годишна работна заплата на българина е 6 112 лв. София е на първо при индикаторите образованост и ниво на чуждестранните инвестиции. 46% от столичани са с висше образование. За сравнение в Благоевград, въпреки, че в града има университет, висшисти са само 14%. Близо 60% от всички чужди инвестиции у нас са в София.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...