Георги Лозанов: Чрез цифровизацията България извършва двупосочен преход

03.10.2012 | 14:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Процесът, според медийния експерт, има и социална функция
Георги Лозанов: Чрез цифровизацията България извършва двупосочен преход
Снимка: Sxc.hu

Разговорите за цифровизацията*, които се водят в момента, са като описваните от Достоевски най-важни разговори - тези "на прага”. Така метафорично Георги Лозанов - председател на Съвета за електронни медии (СЕМ), описа случващото се в цифровизацията по време на дискусионна платформа "Година преди старта: Дигитална България", която се проведе в столичния хотел "Анел".

Според него цифровизацията ще се случи, въпросът е дали ще стане когато сме дали дума, т.е. до септемврии 2013 година, или през 2015 година, когато ще приключи процесът в цяла Европа.

Според Лозанов все още сме в самото начало на този процес на цифровизиране. "Да", посочи той - "СЕМ вече е издал 20 лиценза на предприятия, които ще осигурят 27 програми, но това не е достатъчно, за да се навакса загубеното време и да се спазят сроковете".

Чрез цифровизацията България извършва двупосочен преход - от тоталитаризъм към консуматорско общество и от консуматорско общество към демократично. От тази гледна точка цифровизацията е най-вече политически въпрос. Не въпрос на технологична нужда или още повече на социална нужда, чрез увеличаването на достъпа до повече телевизионни програми на по-бедните, които не ползват кабелна или сателитна телевизия.

От друга страна, според Лозанов, телевизията се променя - дигитализира се. “Влакът на братя Люмиер отдавна вече е на депо. Трябва да се качим на последния влак на дигитализацията, за да не останем в миналото”, посочи експертът.

Той допълни, че да се бавим с това е все едно да настояваме все още да гледаме черно-бяла телевизия. Дигитализацията е и модел за защита на словото, защото променя представите за плурализъм, т.е. за разнообразие. Освен това цефровизацията е и за бедните и има социална функция.

Тази цифровизация така, както става в Европа, т.е. чрез мултиплекси, е защита на двата екрана - на компютърния и телевизионния”, коментира още Лозанов. Те според него се събират и в един момент компютърния ще погълне телевизионния.

Телевизията, според медийния експерт, е наследство което получаваме от ХХ век, докато компютърният екран е за работа. Европа се стреми да отложи събирането на тези два екрана, подобно на защитата, която се опитва да наложи върху хартиените медии.


*Цифровизация - процес на преминаване от аналогово ефирно към цифрово ефирно излъчване.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...