Две уволнения заради скандала с терените край Несебър*

07.01.2013 | 10:10
по статията работи: Теодора Пенева
Шефът на Агенцията по горите Бисер Дачев и този на РИОСВ-Бургас - Бойчо Георгиев, си тръгват
Две уволнения заради скандала с терените край Несебър*

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов потвърди освобождаването на Бисер Дачев от поста директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), предаде БГНЕС.

"По настояване на премиера (Бойко) Борисов уволнявам директора на ИАГ Бисер Дачев", заяви Найденов на пресконференция днес (7 януари 2012 г.).

Той отново се обоснова за решението, като заяви, че казусът касае горски територии и "неща, които са се случвали в ИАГ и липсата на реакция въпреки подаден сигнал". По думите му контролен орган по Закона за горите се явява именно Агенцията по горите.

След изказване, че въпросните терени всъщност не са горска територията от години, Найденов припомни, че има назначена проверка и разследване от прокуратурата и ако в хода на двете проверки има други длъжностни лица, които не са спазили закона, те ще бъдат санкционирани. Освен това обясни, че директорът на ИАГ не е държавен служител и за да бъде освободен, не е необходимо предизвестие, а само министерска заповед.

Към Найденов бяха отправени и въпроси за неговата лична оставка като знак на поета отговорност и за тази на зам.-министър Светлана Боянова, с чийто подпис е финализирана процедурата. На първия въпрос аграрният министър не отговори. Относно Боянова той посочи следното:

"Тя е юрист, не е експерт – специалист и когато идват от ИАГ по горите, съгласувани с подписа на директора на тази ИАГ, тъй като там са специалистите, става въпрос за горска територия. И това е мнението на премиера, че е трябвало тя да бъде по някакъв начин сигнализирана за това, че е възможно да има проблем, защото е имало сигнали по отношение на тези територии".

Мирослав Найденов добави, че само премиерът може да потърси отговорност от заместник-министър, като отново подчерта, че решението за уволнението на Дачев е обсъдено с Борисов и е по негово настояване.

Земеделският министър потвърди, че ще се търси отговорност и от директора на местната екоинспекция в Бургас. Той обаче е държавен служител за него е необходима процедура след дисциплинарен съвет.

По-рано днес стана ясно, че се готвят две уволнения във връзка със скандала около терените край Несебър.

Информацията за предстоящото освобождаване на Дачев стана ясна още тази сутрин от изказване на премиера Бойко Борисов.

Пред "Нова ТВ" той заяви следното: "Може би още днес ще уволня шефа на Агенцията по горите. Защото е бил длъжен като прочете Несебър, да помисли, или най-малкото да ми докладва, защото там стават безобразия".

Борисов допълни, че когато някой е виновен, "той бива или уволняван, или даван на прокурор".

По-рано днес министър Найденов се срещна с представители на екоорганизации по повод скандалните терени. Участие в срещата взеха още министърът на околната среда и водите Нона Караджова и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Земеделският министър обяви отстраняването на Дачев на провелата се след това среща в Министерския съвет.

Тогава бе оповестено още и евентуалното освобождаване на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Бургас - инженер Бойчо Георгиев. Георгиев ще премине законовата процедура по установяване на вината му, обяви Караджова, цитирана от Агенция „Фокус“.

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и регионалната дирекция в Бургас са главните виновници за нередностите около дюните в Несебър, твърдят от Сдружение "Природата за хората". По-рано днес оттам заявиха в прессъобщение, че ще подадат към компетентните органи сигнал за нарушенията и липсата на проверки при издаване на екологичната оценка на терена и разрешителното за строеж.

В съобщението се посочва следното:

"На 11 декември 2012 г. в Общинския съвет в Несебър е внесен проект за „Еднофамилни жилищни сгради и жилищна сграда за сезонно обитаване за обществено обслужване – етапно изграждане, етап 1, 2, 3 и 4”. Проектът е окомплектован с комплексен доклад от консултантска фирма „Карел консулт” ООД. Документите обаче са върнати от експертния съвет на община Несебър ден по-късно, на 12 декември 2012 г., тъй като еко оценката, издадена през 2007 година, е изтекла. На 14 декември 2012 г., ден петък, в РИОСВ Бургас постъпва искане за нова еко оценка от новия купувач „СЛЕ Груп”. На 17 декември 2012 г., понеделник, „СЛЕ Груп” получава нов документ, подписан от директора на РИОСВ Бургас Бойчо Георгиев, в който се казва, че за реализацията на проекта не е необходимо представяне Оценка въздействието върху околната среда (ОВОС).

По бързина решението на РИОСВ Бургас е безпрецедентно и показва, че е извършено без необходимите съгласувания и проверка на място на самия терен. За това основна вина носи директорът Бойчо Георгиев и ръководството на Министерството на околната среда и водите. На база на полученото ново удостоверение, на „СЛЕ Груп” им се издава разрешение за строеж на 21 декември 2012 г.".

След днешните разговори и пресконференции беше решено още по казуса да бъде създадена парламентарна анкетна комисия, която да разглежда сделките с територии, извадени от горския фонд от 2003 г. насам. Решението беше взето по настояване на министър-председателя Бойко Борисов.

Освен това беше решено да се разшири зоната край Черно море, в която да бъде забранено строителството върху защитени територии, включително дюни. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. От своя страна Мирослав Найденов поясни, че прекратяването на тези процедури може да струва на държавата до 100 млн. лв. под формата на обезщетения.

В петък (4 януари) Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) отне разрешителното за строеж върху спорния имот. Ресорният министър Лиляна Павлова се позова тогава, че то е незаконно.

Въпросният скандал с терените край Несебър се разрази, след като в края на 2012 г. от Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК) спряха строителните работи по обекта в местността Дюни. Спирането на работите е станало по разпореждане лично на министър-председателя Борисов, след като на 29 декември природозащитници алармираха за строителство в защитената местност, част от "Натура 2000".

Според еколозите багери копаят в дюните между Равда и Несебър – в новия квартал "Черно море", където е защитената зона Ахелой – Равда – Несебър.

*Новината е актуализирана около 16:30 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...