Джоузеф Стиглиц: Неолиберализмът е на смъртно легло

25.08.2016 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Мнозина започват да проумяват, че някои аспекти на неолибералната идеология си струва да бъдат преосмислени
Джоузеф Стиглиц: Неолиберализмът е на смъртно легло
Снимка: БГНЕС

Доминиращата в последните 30 години икономическа система на Запада – неолиберализмът, агонизира и си отива, смята Нобеловият лауреат по икономика и бивш съветник на президента Бил Клинтън Джоузеф Стиглиц.

От края на 80-те години неолиберализмът, изповядващ идеите за свободна търговия, отворени пазари, приватизация, дерегулирация и съкращаване на държавните разходи, насочени към повишаване на ролята на частния сектор, доминира в системата на най-големите икономики в света и влиятелни международни организации като МВФ и Световната банка, припомня Стиглиц в последната си книга "Евро: как единната валута поставя под заплаха бъдещето на Европа”, цитиран от manager.

Политиката на Роналд Рейгън и Бил Клинтън в САЩ, на Маргарет Татчър във Великобритания често се посочва като „златен стандарт” на  неолиберализма. Неолибералните традиции продължаваха да доминират и в последните години, в икономическата политика на Джордж Озбърн и Дейвид Камерън.

В същото време, след финансовата криза от 2008 година, в икономическите и политическите кръгове все по-силно се чуват гласове, че неолибералните идеи явно не са най-правилният път на развитие. А най-често посочваният аргумент в подкрепа на тази теза е рязко растящата пропаст между богатите и бедните.

Стиглиц, който получи Нобеловата награда за икономика през 2001 година за „Анализ на пазарите с несиметрична информация”, стана един от най-ярките критици на неолиберализма, заявявайки, че отдавна няма и помен от "неолибералната еуфория", обхванала света в края на 80-те години на миналия век.

"Мога да разсъждавам по тази тема както от политическа гледна точка, така и от научна. Но, струва ми се, в научните кръгове тези идеи бяха отхвърлени. Младото поколение не е заинтересувано от установяването на неолибералната система, то се опитва да разбере основната грешка на пазарната система, осъзнавайки, че тя е провалена. Това се отнася и за микроикомиката, и за макроикономиката", посочва Нобеловият лауреат.

Той смята, че и в политическите кръгове вече се придържат към това мнение, разбирайки, че пазарната система далеч не работи толкова добре, колкото им се иска, но не е по силите на управляващите да поправят това.

Видният икономист продължава да твърди, че е опроверган един от основополагащите принципи на неолибералната идеология: че пазарът работи най-добре, когато бъде оставен на мира, че нерегулираният пазар много по-бързо ще доведе до икономически ръст, което в крайна сметка ще бъде от полза за всички.

Стиглиц не е сам с тези свои констатации. Икономисти от МВФ, които дълго време са били поклоници на неолибералните идеи, също поставиха под съмнение някои аспекти на тази система, особено по отношение на неравенствата.

"Растящите неравенства, породени от финансова свобода и строги икономии, могат сами по себе си да потиснат ръста (б.р. на икономиката). Вече имаме убедителни доказателства, че неравенствата могат значително да понижат равнището и продължителността на ръста ", казват икономистите Джонатан Остри, Пракаш Лунгани и Дейвид Фурсери.

Мнозина започват да проумяват, че някои аспекти на неолибералната идеология си струва да бъдат преосмислени. Нашите предишни убеждения се оказаха коренно неверни , заявява Остри в коментар пред Financial Times.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 10.04   428 г. – Несторий става патриарх на Константинопол. Три години по-късно е свален от поста заради обвинения в ерес. 837 г. – Халеевата комета прави най-близкия...