Експерт: Да се забрани на лица до 18 години да ползват мобилни телефони

16.06.2009 | 11:40
по статията работи:
Нов законопроект, регламентиращ безопасността на мобилните връзки, ще бъде внесен в НС
Експерт: Да се забрани на лица до 18 години да ползват мобилни телефони

Нужно е у нас да се говори повече за вредата от мобилните телефони. За момента вниманието по-скоро е насочено към базовите станции на мобилните оператори. Това заяви Виктория Зарябова, експерт от Лаборатория "Физични фактори" в Националния център за опазване на общественото здраве към Министерството на здравеопазването (МЗ), по време на провел се в Поморие семинар на тема: „Мобилни комуникации и околна среда". Тя предложи у нас да се въведе забрана за ползване на мобилни телефони от лица под 18 години и допълни, че ако това не се случи, то поне трябва да бъде обърнато специално внимание на т.нар. специфична погълната мощност при използването на мобилни телефони. Този показател измерва енергията на радиовълните (във ват на килограм), която човешкото тяло поглъща, когато е изложено на действието на радиочестотните електромагнитини полета, излъчвани от телефоните. "Когато тази информация е налице, родителите ще са наясно на какви опасности е изложено детето им при ползване на мобилен телефон", допълни Зарябова.

Българското законодателство осигурява много добра защита на гражданите от опасните радиовълни, които се излъчват от базовите станции на мобилните оператори. В Европа тази защита е честотнозависима, а при нас тя е фиксирана. Така например, в България е задължително плътността на мощността на излъчването да не превишава 0,1 вата на квадратен метър, докато в Европа тя е диференцирана за различните честоти, на които излъчват мобилните оператори: при 900 мегахерца - 4,5 вата на кв. метър, при 1800 мегахерца  - 9 вата на кв. метър, при 2000 мегахерца - 10 вата на кв. метър. По този начин българското законодателство задължава мобилните оператори да поставят повече на брой базови станции, за да е гарантирано излъчването на сигнал с по-ниска мощност. "Тази норма ни пречи", обявиха представители и на трите мобилни оператора у нас - "М-тел", "Глобул" и "Вивател". Те заявиха, че са принудени да инвестират много повече средства в мрежите си от европейските си колеги, за да се вместят в допустимата експозиция.

В момента документът, който регламентира безопасността на мобилните връзки, е Наредба No 9 на МЗ от 1991 г. "Този документ е морално остарял, нужно е да бъде въведен нов", обясни Цветелина Шаламанова от Лаборатория "Физични фактори" в Националния център за опазване на общественото здраве към Министерството на здравеопазването. Тя допълни, че вече е подготвен цял нов проектозакон, който се очаква да бъде внесен в следващото Народно събрание.

Автор на статията: Петър Чернев, Поморие. Редактор: Лили Бончева

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...