Емитираните през март български облигации са най-търгуваните на международните пазари

08.04.2015 | 17:00
по статията работи: Мина Стойчева
Това показва доверието на инвеститорите, казват от финансовото министерство
Емитираните през март български облигации са най-търгуваните на международните пазари

Емитираните на 19 март три вида облигации са най-търгуваните на международните пазари през последните седмици. От Министерство на финансите (МФ) посочват, че ценните книжа се представят изключително добре на вторичния пазар.

Доброто представяне на новоемитираните облигации на вторичен пазар показва увереността на инвеститорите към провежданата от правителството политика в областта на публичните финанси“, казват от ведомството.

От министерството припомнят още, че от рейтинговата агенция Fitch дадоха рейтинг BBB на облигациите, което е с една степен над този на България, който е ВВВ-. „Тези на Moody's и Standard and Poor's за новите ценни книжа са идентични с поставения от тях суверенен рейтинг на страната”, допълват от МФ.

На 19 март страната ни емитира облигации за 3,1 млрд. евро на международните пазари, след като вчера пусна официално държавните ценни книжа . Те са с различен падеж – 7-годишни, 12-годишни и 20-годишни.

Страната ни пласира от 7-годишните облигации на стойност 1,25 млрд. евро с 2,18% доходност. Емитираните 12-годишни ДЦК са за 1 млрд. евро с 2,73% доходност, а 20-годишните – за 850 млн. евро с 3,26% доходност. Пласирането на облигации на обща стойност от 3,1 млрд. евро покрива заложеното теглене на заем от 6,9 млрд. лв. от международните пазари за 2015 г.

По-късно стана ясно, че родни инвеститори са заявили най-голям интерес към емитирания дълг на международните пазари.

Според данните на ведомството 35% от купувачите на 7-годишните книжа са от България. Общо поръчките на облигации са на стойност от 2,2 млрд. евро от този вид и са разпределени между 160 инвеститори. След родните се нареждат купувачи от Великобритания с дял от 18%, от Германия и Австрия със 17%, от САЩ с 9% и други.

От ценните книжа с 12-годишен падеж отново най-голям обем е за инвеститори от България – 26 на сто. След това се нареждат купувачите от Великобритания с 23 на сто, Германия и Австрия с 19 на сто, САЩ 13 на сто, Бенелюкс и Скандинавски регион с 11 на сто и други.

При 20-годишните облигации най-много са били заявени от Великобритания (35%), САЩ (20%), Германия и Австрия (16%), България (13%) и други.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...