Жители на 2 села, предвидени за изселване, на протест пред Парламента

01.02.2019 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Жители на радневските села Бели бряг и Трояново искат дружеството „Мини Марица изток“ да им изплати справедливи обезщетения за изкупуването на имотите им в региона
Жители на 2 села, предвидени за изселване, на протест пред Парламента
Снимка: БГНЕС

Жителите на две села, които попадат в концесията на ТЕЦ Марица Изток, дойдоха в София, за да протестират пред парламента с искане за справедливо обезщетяване на имотите им, предаде БГНЕС.

Жители на радневските села Бели бряг и Трояново искат дружеството „Мини Марица изток“ да им изплати справедливи обезщетения за изкупуването на имотите им в региона. Двете села са включени в границите на концесионната площ и трябва да бъдат обезлюдени заради разширяващите се рудници за лигнитни въглища. Протестиращите издигнаха собственоръчно изготвени надписи върху картони „Справедлива компенсация за домовете ни“, „Мини Марица Изток, ограбихте живота ни“. Само 22 са останали непродадени къщи в с. Бели бряг, навремето в селото е имало над 200 къщи.

До края на тази година хората могат да продадат имотите си доброволно. Ако това не се случи, след този срок те ще бъдат отчуждени по реда на Закона за енергетиката и Закона за държавната собственост. Хората обаче са недоволни от занижените цени, с които са оценени имотите им – с тях не могат да започнат наново живота и бизнеса си. Отчуждаването на имотите на жителите на двете села е продиктувано от нуждите на въгледобивното дружество "Мини Марица изток", което през 2005 г. получава новата си концесия за следващите 30 години.

Петър Иванов от Бели бряг обясни, че е дошъл пред парламента заради изселването на неговото село. „То сякаш вече не е изселване, а принудително извеждане“, каза той. Психическото натоварване и тормозът са много големи. Аз съм на 70 години, от ден на ден остарявам. Притискат ни да се изселваме, пък това изселване се прави с обезщетение, което ний не можем да си купим другаде имот, каза човекът. Той обясни, че при предварителни срещи с представители на „Мини Марица Изток“ хората не са имали претенции, само са искали да получат равностойно на това, което имат.

„Това не се случва и затова бяхме принудени да дойдем тук, да дадем глас на проблема си. Да ни чуят, че искаме справедливо обезщетение.“, каза Иванов. Той разказа, че за една от къщите „Марица Изток“ са дали оценнка, която е близо 4 пъти по-ниска от оценката на друг оценител. „Той ни взема къщата, а не мога да си взема жилище дори в най-близкия район. А ако реша да взема в София – не знам какво ще стане, уточни Иванов. 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...