Заплатите в България растат, но не достатъчно, сочи проучване

14.03.2017 | 16:25
по статията работи: econ.bg
Това сочат данните от проучване на Европейския синдикален институт и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), съобщи пресцентърът на КНСБ
Заплатите в България растат, но не достатъчно, сочи проучване
Снимка: БГНЕС

България, Полша и Германия са единствените държави в ЕС, в които средният темп на реално увеличение на заплатите през периода 2009-2016 година е по-висок от този спрямо 2001-2008 година. Това сочат данните от проучване на Европейския синдикален институт и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), съобщи пресцентърът на КНСБ.

През последните седем години реалните заплати (изчислени през инфлацията за периода) са намалели в Гърция (с 3,1 на сто), Хърватия (с 1 на сто), Унгария (с 0,9 на сто), Португалия (с 0,7 на сто), Кипър (с 0,6 на сто), Великобритания (с 0,4 на сто), Италия (с 0,3 на сто).

Ръст, но по-нисък спрямо периода 2001-2008 г., има в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция. Най-сериозен спад има в Румъния, където средният ръст на възнагражденията е намалял от 11,2 на сто през 2001-2008 година до 0,1 на сто през 2009-2016 година.

Тези данни са доказателство, че икономическото възстановяване на ЕС не се отразява върху заплащането на работниците, е заявил конфедеративният секретар на ЕКП Естер Линч, цитиран в съобщението. По думите му това е много лоша новина не само за работниците и техните семейства, но и за бизнеса, тъй като ниските доходи свиват потреблението. Според Линч работниците в Европа заслужават по-високи заплати.

Заплатите в България растат в реално изражение и за това влияние имат основно три фактора - структурни промени в заетостта в началото на кризата, засилен конкурентен натиск на европейския трудов пазар през последните години, безпрецедентно продължителна дефлация. Но този растеж е с много ниски темпове и тръгвайки от много ниска база, посочват от КНСБ.

За сравнение средната заплата в България през 2016 г. в е 523 евро спрямо 3333 евро във Финландия - разлика близо 7 пъти. При съседите статистиката е подобна - въпреки че в Румъния през последните години доходите бяха орязани, средната работна заплата е по-висока от тази в България с 21,9 на сто. В Македония тя е по-висока с 16,6 на сто, а в Сърбия - с 35 на сто.

„За да се стопи това неравенство трябва ускорен ръст на доходите, който да позволи, ако не да настигнем, то поне да компенсираме частично това неравенство", коментира лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...