Икономиката на САЩ е създала през февруари 235 хиляди нови работни места

10.03.2017 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Днешните силни февруарски данни подсказват, че трудовият пазар продължава да набира скорост и в началото на 2017 година, след като администрацията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп пое управлението на страната
Икономиката на САЩ е създала през февруари 235 хиляди нови работни места
Снимка: под лиценза на creative commons

Новите работни места, генерирани от икономиката на САЩ, се увеличиха през февруари с цели 235 хиляди при намаляване на нивото на безработица до 4,7% и нарастване на заплащането на труда с 2,8%. Това е поредно доказателство за доста доброто здраве на американския пазар на труда, което пък е аргумент в подкрепа на очакванията за повишаване на основните лихвени ставки от страна на Фед на заседанието през следващата седмица.

Американската икономика (извън селскостопанския сектор) създаде през февруари 235 000 нови работни места – далеч над средните прогнози за около 197 000, показват данни на Министерството на труда. В същото време данните за предходните два месеца претърпяха сумарна възходяща ревизия с общо 9 000, като тези за декември 2016-а бяха ревизирани надолу до 155 000 (от предишна оценка за 157 000), докато данните за януари декември се оказаха доста по-добри – повишение на заетостта с 238 000 (при предишна оценка за 227 000).

Днешните силни февруарски данни подсказват, че трудовият пазар продължава да набира скорост и в началото на 2017 година, след като администрацията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп пое управлението на страната. В рамките на последните три месеца бяха разкрити средно 209 хиляди нови работни места при осреднен техен месечен растеж с 187 хиляди през 2016 година.

В същото време безработицата в САЩ през февруари се понижи очаквано до 4,7% до 4,8% в началото на годината и остава недалеч от многогодишното дъно от 4,6%, достиганото през ноември 2016-а (най-ниското ниво на безработица от август 2007-а). Това понижение е факт, въпреки че делът на американците, търсещи работа, или т.нар. "норма на заетост", нарасна до 63,0% от 62,8% месец по-рано.

През февруари частният сектор на американската икономика генерира 227 000 нови работни места, в държавния сектор бяха разкрити 8 000 нови работни места, докато техният брой в промишления сектор се увеличи с 28 000, а в строителството - с цели 58 000.

Средното почасово заплащане на труда в САЩ нарасна през февруари с 6 цента (с 0,23%) на месечна база до 26,09 долара на час (но при средна прогноза за повишение с 0,3%), като на годишна база се повиши очаквано с 2,8% след растеж с 2,6% в началото на годината. Продължителността на средната работна седмица остана на януарското ниво от 34,4 часа.

Солидното нарастване на трудовата заетост за втори пореден месец от началото на годината изглежда оправдава очакванията на Фед, че икономиката на САЩ продължава да се засилва, което би позволило по-нататъшно повишение на основните американски лихви през настоящата година. Днешният доклад на Министерството на труда запазва реални шансовете за вдигане на федералната фондова лихва с 25 базисни пункта до диапазон между 0,5% и 0,75% още на следващото заседание на Фед след по-малко от седмица (на заседанието на 14-ти и 15-и февруари).

Поради това не е изненада, че след днешния доклад фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, оценяват на цели 93% шансовете за повишение на основната лихва през следващата седмица спрямо 88,6% в края на вчерашната търговия.

Щатският долар обаче се намира под известен натиск от продажби спрямо останалите основни валути, тъй като малко по-анемичното от прогнозите нарастване на заплащането на труда сякаш поставя под въпрос по-нататъшното вдигане на американските лихви до края на годината.

Еврото поскъпва в рамките на деня с 0,65% към триседмичен връх от 1,0651 долара, като единната валута продължава да намира подкрепа от вчерашната пресконференция на Марио Драги, на която шефът на ЕЦБ сигнализира, че централната банка вече не е изправена пред възможността за ново намаляване на лихвените ставки на фона на растящата инфлация и доброто представяне на икономиката на еврозоната. Инвеститорите вече започват да залагат на повишаване на основните лихвени ставки в еврозоната през март 2018-а година, като някои анализатори дори прогнозират многократно вдигане на лихвите през следващата година с оглед на очаквания, че догодина ЕЦБ ще започне да затяга досегашната си прекалено стимулираща парична политика. Междубанковият паричен пазар в региона на единната валута вече отработва нарастване на т.нар. "депозитна лихва" на ЕЦБ с 10 базисни пункта от нейното настоящо ниво от -0,4%.

В същото време доларът се понижи за кратко към 4-дневно дъно от 1,0086 швейцарски франка и отстъпва леко от днешен 6-седмичен връх около 115,50 японски йени. Британската лира поскъпва предпазливо с 0,15% към 1,2188 щатски долара, но остава недалеч от 7-седмичното си дъно около 1,2132 нивото, ударено по време на търговията в четвъртък.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...