Компаниите ще трябва да разкриват как изменението на климата се отразява на техния бизнес

27.06.2023 | 10:35
по статията работи: econ.bg
"Грийнуошингът" е термин, който описва практиките на някои фирми да представят своите продукти или услуги за "екологични" или "щадящи околната среда", когато всъщност те не са такива
Компаниите ще трябва да разкриват как изменението на климата се отразява на техния бизнес
Снимка: под лиценза на creative commons

Компаниите ще бъдат подложени на по-голям натиск да разкриват как изменението на климата се отразява на техния бизнес. Това предвиждат нови глобални правила, чиято цел е да помогнат на регулаторните институции да се справят с практиките на т.нар. "грийнуошинг".

"Грийнуошингът" е термин, който описва практиките на някои фирми да представят своите продукти или услуги за "екологични" или "щадящи околната среда", когато всъщност те не са такива.

Новите правила, които бяха публикувани днес, са изготвени от Съвета по международни стандарти за устойчивост (Ай Ес Ес Би - ISSB), чието създаване беше обявено на Конференцията на ООН за климата (КОП 26) в Глазгоу, която се проведе през есента на 2021 г. Целта им е да бъдат прекратени практиките, при които компании привличат трилиони долари под формата на инвестиции, изтъквайки неоснователно своята "екологична и социална отговорност" в подкрепа на обществения интерес.

Новите стандарти са подкрепени от групата на най-големите икономики в света (Г-20), отбелязва Ройтерс.

Отделните държави сами ще решават дали да изискват от фирмите, които са регистрирани на тяхна територия, да се съобразяват с новите правила, обяви председателят на Съвета по международни стандарти за устойчивост Еманюел Фабер.

Канада, Великобритания, Япония, Сингапур, Нигерия, Чили, Малайзия, Бразилия, Египет, Кения и Република Южна Африка обмислят дали да въведат новите стандарти, заяви Фабер пред Ройтерс. Те са определени въз основа на правилата, изготвени от Работната група относно оповестяването на финансова информация във връзка с климата (Ти Си Еф Ди - TCFD), създадена под егидата на Г-20.

Великобритания беше първата страна сред водещите световни икономики, която задължи компаниите, които са емитирали акции на фондовата борса, да разкриват финансова информация в съответствие с правилата на Ти Си Еф Ди.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...