Липсата на сделка за Брекзит ще струва на Лондон 58 млрд. паунда

12.03.2018 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Великобритания ще напусне ЕС през март следващата година. При липса на споразумение с ЕС търговията между Великобритания и държавите членки ще се осъществява по правилата и тарифите на Световната търговска организация
Липсата на сделка за Брекзит ще струва на Лондон 58 млрд. паунда
Снимка: БГНЕС

Компаниите във Великобритания и в Европейския съюз ще бъдат изправени пред допълнителни годишни разходи от 58 милиарда паунда, ако не бъде постигната сделка за Брекзит, като най-засегнат ще е британският финансов сектор, предаде "Ройтерс".

Фирмите в 27-те държави - членки на ЕС, ще трябва да плащат 31 милиарда паунда на година под формата на тарифни и нетарифни бариери, ако Великобритания напусне блока без сделка, показва доклад на компаниите "Оливър Ваймън" (Oliver Wyman) и "Клифърт Ченс" (Clifford Chance). Британските износители за ЕС ще трябва да плащат 27 милиарда паунда на година.

"Тези повишени разходи и несигурност застрашават да намалят печалбите и представляват екзистенциална заплаха за някои фирми", се посочва в доклада.

Великобритания ще напусне ЕС през март следващата година. При липса на споразумение с ЕС търговията между Великобритания и държавите членки ще се осъществява по правилата и тарифите на Световната търговска организация (СТО). Въпреки че Лондон иска сделка, правителството заявява, че се подготвя за всеки възможен изход, включително и за възможността да излезе от блока без споразумение, и е заделило 3 милиарда паунда за подготовка за всички варианти.

Ако Великобритания остане в митническия съюз, ще намали разходите и за двете страни на около половина, се посочва в доклада. Премиерът Тереза Мей обаче отхвърли този вариант, защото той би попречил на Великобритания да сключва свои собствени търговски сделки с бързо растящи икономики като Китай и Индия.

Според днешния доклад 70% от допълнителните разходи във Великобритания при липсата на сделка за Брекзит ще се поделят между пет индустрии: финансови услуги, автомобилно производство, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, потребителски стоки и бизнес с химикали и пластмаси. В ЕС най-засегнатият сектор ще бъде автомобилният, следван от селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, производство на химикали и пластмаси, потребителски стоки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....