НАП алармира за "капаните" по летните курорти

12.06.2014 | 16:00
по статията работи: Христомира Бочкова
Практични съвети как да избегнем измамите по родното Черноморие
НАП алармира за "капаните" по летните курорти

За голяма част от съдържателите на туристически обекти по Черноморието важи максимата „Сезон година храни.“ Измамени и с изпразнени банкови карти и джобове остават доста от посетителите на летните курорти у нас. Колкото и да сме наясно с простите правила за „оцеляване“ през лятната отпуска, често му отпускаме края и ставаме жертва на измами. От Националната агенция по приходите (НАП) ни съветват да внимаваме с няколко основни „капана“.

Чейндж бюрата за обмяна на валута в курортите се нареждат сред най-честите източници на незаконна печалба на гърба на гостите по морето. Данъчните напомнят, че трябва да се обръща внимание на курса, обявен на таблото пред самото обменно бюро. Честа практика е изписването на подвеждаща информация. За да се презастраховате, е редно да попитате предварително касиера на обекта за нужната ви информация преди да пристъпите към самата сделка. Преди да поставите личния си подпис на документа е добре да проверите дали коректно е описана сумата от съответната валута, обменния курс, както и общата стойност на сделката. При възникнали проблеми е добре да се знае, че на таблото в обменното бюро са изписани телефоните за контакти с НАП.

Данъчните напомнят, че всяка покупка на стоки и услуги, която се извършва срещу заплащане в брой, трябва да е съпроводена с издаването на касова бележка. На фискалните бонове в долния ляв ъгъл задължително трябва да има изобразена картата на България около индекс BG. За услуги от атракционен характер като водни пързалки, виенски колела и други се допуска издаването на билет вместо фискален бон, коментират от приходната агенция.

При търговия със златни или сребърни принадлежности трябва да се следи за държавния знак. Той трябва да е изобразен върху всички ззделията от благородни метали, изключение правят само тези от платина, които се изработват или продават в България. Маркировката с държавен печат гарантира качеството на изделията, обръщат внимание данъчните.

От приходната агенция припомниха също, че абитуриентите трябва да подадат декларация за самоосигуряване. Причината е, че за периода от завършването на средно образование до записването им като студенти те не са осигурени за сметка на бюджета, защото не попадат в нито една от двете категории – студенти или ученици. За това време бъдещите висшисти освен че трябва да внесат здравноосигурителните си вноски, трябва предварително да подадат и осигурителна декларация. При невнесени три вноски здравноосигурителните права на гражданина биват прекъснати.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...