Наблюдава се динамика в общественото мнение около АЕЦ "Белене"

08.10.2012 | 09:37
по статията работи: Теодора Пенева
През последните години поддръжниците на проекта тенденциозно намаляват, сочат проучвания
Наблюдава се динамика в общественото мнение около АЕЦ "Белене"

 

Необходимо е да се проведе референдум за АЕЦ „Белене“, смята социологът Мира Радева. Пред БНТ тя коментира, че тази практика трябва да се утвърди у нас, за да може обикновеният човек да се постави на мястото, на което се вземат важните решения.

Наблюдава се сериозна динамика в общественото мнение по проблема с изграждането на атомната електроцентрала, отчете социологът, като се позова на направените през последните години социологически проучвания.

През май 2010 г. 68% от анкетираните са се изказвали в полза на строителството на АЕЦ. 22% от тях са били против. Година по-късно е имало спад в положителните оценки до 54% и отново 20-22% са били против. Тази година едва 32 на сто от хората, участвали в изследването, твърдят, че са за АЕЦ "Белене”, докато процентът на противниците остава същият - 22%.

С други думи, има консолидирано мнение на противниците на идеята за централата. Става дума за хора, които имат ясна позиция по въпроса, обясни Радева.

Факт е, обаче, че е налице динамиката в масовото мнение, смята тя. Най-големият проблем е, че за две години публични дебати хората са се объркали. От едно състояние на възторг по отношение на атомната енергетика те изведнъж са се разколебали, отбелязва социологът.

По време на различните правителства въпросът за "Белене” е бил интерпретиран по много начини, твърди тя. Всичко това е объркало обществото, което е причина днес то да не може да направи ясна оценка на случващото се.

Радева е категорична, че няма да има 60% участие на референдума и не трябва да се търсят извинения с това, че въпросът е икономически. Тя обясни, че хората трябва да имат мнение по политическите и икономическите решения, които касаят страната.

В един друг аспект от темата за строежа на АЕЦ „Белене“ социологът е на мнение, че може да се очаква неизбежна политизация на казуса и той се явява пролог към предстоящите избори. Освен това ще бъде преодоляна апатията, свързана с това, че хората не се интересуват от политика, защото я смятат за вредна. Положителното от референдума е, че ще има активизация. Голяма част от хората ще се ориентират в случващото се спрямо политическите си пристрастия, коментира още Мира Радева.

Тя твърди, че темата за АЕЦ "Белене” има екологична нотка и ще бъде интересно да се види как ще тя бъде интерпретирана от младите в социалните мрежи и във форумите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...