Общини от Североизточна България ще получат 11,4 млн. лв.

07.03.2012 | 12:22
по статията работи: Петя Бързилска
Средствата са по Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК)
Общини от Североизточна България ще получат 11,4 млн. лв.
Снимка: Sxc.hu

Общини от Североизточен район са договорили сумата от общо 11,4 млн. лв. Средствата са по Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Това стана ясно по време на информационния ден, който се провежда днес във Варна по повод новата открита процедура по програмата. По нея общинските администрации ще могат да получат още 5 млн. лв., за да оптимизират дейността си.

Четиридесет представители на общини от региона се запознаха с условията за кандидатстване и с най-често срещаните грешки при подаване на проектни предложения. За това съобщи Министерството на финансите.

Експертите от Управляващия орган на ОПАК поясниха, че за да бъде одобрен един проект и в какъв размер ще е финансирането му, зависи от неговото качество, а не от големината на общината. Те съветват да се изготвят реалистични бюджети, тъй като основните грешки на етап кандидатстване се правят именно при разписване на бюджетите по съответните пера. Недостатъчно ясно е и определянето на целевите групи. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17 април. Пълният набор от документи за кандидатстване по процедурата е публикуван на сайта на ОПАК.

До момента по програмата са финансирани 28 проекта от Североизточен район на обща стойност 11 401 001 лв. За вече реализирани дейности по тези проекти са разплатени над 6 млн. лв.

Общо 17 са проектите в област Варна, което я прави областта с най-много финансирани проекти. Четири от тях за над 3,9 млн. лв. се изпълняват от Община Варна. Един проект за 600 000 лв. ще се изпълнява от Областната администрация, един проект за близо 960 000 лв. е на Община Аксаково. Останалите са на неправителствени организации.

Област Шумен изпълнява шест проекта на обща стойност 1 863 979 лв. От тях два проекта са на Община Шумен, а с по един са Община Хитрино, Търговско-промишлената палата на Шумен и две неправителствени организации. Същевременно област Търговище е с три проекта по ОПАК на стойност 761 674 лв. Те се изпълняват от Търговско-промишлена палата – Търговище, Агенцията за енергиен мениджмънт – гр. Попово и Община Попово. С два проекта е Област Добрич. Те са на стойност 626 170 лв. и бенефициенти са Фондация “Модерно образование и наука” и Сдружение с нестопанска цел “Добруджанско аграрно и бизнес училище” (ДАБУ) – Добрич.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...