Пернишки учители тайно подбирали първокласници

09.03.2009 | 09:13
по статията работи:
Столични училища записват деца според офиса на родителите
Пернишки учители тайно подбирали първокласници
Таен кастинг за първокласници

Най-добрите учителки предварително си набелязват кои деца да вземат под крилото си. Това се оплакаха майки на бъдещи първокласници от Перник.

Истерията по записването на хлапетата в училище се вихри в миньорския град още от януари. Чакащи ред за елитно училище на наследника си, майки дори обявиха, че най-търсените начални учителки вече провеждали "кастинги" за бъдещите си възпитаници в детските градини на града.

Още от началото на февруари, едно от предпочитаните училища в Перник - "Св. Иван Рилски", е с отдавна запълнени паралелки. Тази година най-малките ученици ще са разпределени в шест класа, съобщи в. "Стандарт". Към момента подадените молби за прием вече надхвърлят утвърдената от ръководството бройка. В "Иван Рилски" залагат на правото на първия и ще класират за първи клас според това кога е подадено заявлението за прием. Заради огромния наплив обаче родителите се притесняват, че ще се въведат още критерии за прием. Така, дори деца с рано подадени молби рискуват да отпаднат от класациите, споделиха притеснени родители.

Столични училища записват хлапета според офиса на мама

В столицата няколко училища обявиха, че ще приемат първокласници според офиса на родителите. Новото условие вече е записано в правилниците за прием на първокласници на някои от най-желаните столични учебни заведения. Сред тях е известните 133-о СОУ, 2-ро СОУ в жк "Бъкстон", както и 51-во училище в "Хиподрума". Въпреки че повечето училища са обявили началото на приема си за април или дори май месец, отсега нетърпеливи майки обсаждат училищните канцеларии с надеждата да вредят наследника си на желаното място.

За миналата кампания от образователното министерство изработиха четири критерия за записване на най-малките ученици. Така от ведомството на Даниел Вълчев се надяваха да вкарат ред и да прекратят опашките по училищните дворове.

Като първи критерии експертите от МОН са записали адресната регистрация на детето близо до училището. С предимство се ползват и хлапетата, които имат по-голям брат или сестра в същото училище. Със сигурност влизат и децата, чийто родител се труди в училището. Малчуганите със специални образователни потребности, които учебното заведение може да подсигури, също се класират директно.

На училищата обаче е дадено правото да записват и свои критерии, по които да набират бъдещите си ученици. Повечето столични училища продължават да залагат на схемата, че първите, пуснали молби, влизат. Така е уреден приемът на първокласници в някои от най-елитните училища като 20-о ОУ, 22-ро СОУ, 31-во и 32-ро СОУ. В 20-о училище с привилегия се ползват и децата от две детски градини с чуждоезиково обучение, поясниха от ръководството.

Официално за всички учебни заведения е забранено да препитват седемгодишните, преди да ги запишат в първи клас. Повечето обаче задължително дават на малките тест за училищна готовност.

Проектът на нов просветен закон предвижда препитването да стане задължително за всички хлапета. Провеждането на миниизпита обаче не е с цел да определи кой ще влезе и кой не. Целта е педагозите и психолозите да установят силните и слабите страни на всяко дете и да го изпратят в правилната паралелка.

За хлапетата от малцинствата пък в зависимост от резултатите ще се уреждат допълнителни занятия по български език. Към момента родителите задължително трябва да представят в училището удостоверение, че малчуганът е завършил предучилищна подготовка. И без такъв документ обаче няма шанс детето ви да не бъде прието. При кандидатстване се прилага и актът за раждане на бъдещия ученик. Попълва се и молба по образец. Хубаво е обаче да посочите в нея, ако не сте кандидатствали в друго училище. Така шансът да ви приемат се увеличава, посъветваха директори.

Настъпва ренесанс за кварталните училища

Сред майките на бъдещите първокласници в столицата тръгна нова мода. Макар че определени учебни заведения все още оглавяват класациите, кварталните училища преживяват ренесанс като търсене. Все повече семейства предпочитат да записват малките на училище максимално близо до вкъщи. Така им се спестява много ранното ставане, а в определени случаи - и продължителното пътуване по градския транспорт. Родителите все по-често залагат на това да уредят детето при добър класен ръководител, както и да спестят максимално усилия покрай воденето и вземането на детето.

Майките на бъдещите първокласници вече имат и свое място в Интернет, където си препоръчват учителки, обменят опит за различните училища и дори си правят график за дежурства пред канцелариите по време на записванията.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...