Плащанията в чуждa валута у нас са разрешени по закон

09.06.2023 | 11:50
по статията работи: econ.bg
В търговските обекти по границата, както и по магистралите, можело спокойно да се плаща в други валути, освен в лева. Това най-често ставало с банкови карти, а магазинът или бензиностанцията издавали съответния фискален бон в лева и валутата, с която е пл
Плащанията в чуждa валута у нас са разрешени по закон
Снимка: БГНЕС

В търговските обекти по границата, както и по магистралите, можело спокойно да се плаща в други валути, освен в лева. Това най-често ставало с банкови карти, а магазинът или бензиностанцията издавали съответния фискален бон в лева и валутата, с която е платено. С това изненада широката публика ексслужебната финансова министърка Росица Велкова.

„Разплащането на територията на Република България в чужда валута и съответно посочването на стойността на продажбата в чужда валута, освен че не е забранено съгласно българското законодателство, то е в интерес на лицата, които не разполагат с български лева”, заяви Велкова.

Такива разплащания са често срещани в търговските обекти, разположени в близост до граничните контролно-пропускателни пунктове, в обектите за продажба на горива покрай магистралните пътища и др., където се извършват множество продажби на чужденци, потвърдиха от Министерството на финансите.

Търговците нямат задължение да обявяват във фискалния/системен бон крайната сума, която се заплаща от потребителя, едновременно в левове и евро, коментира още Велкова.

Минималното задължително съдържание на касовата бележка е разписано детайлно в Наредба № Н-18 от 13.12.2006 година. Правилата на наредбата, както и тези на ЗДДС, не въвеждат ограничения за добавяне на допълнителна информация в съдържанието на бележката в услуга и удобство на клиента, включително и изписването на стойността на продажбата и в друга валута.

В тази връзка от финансовото ведомство уточняват, че почти всички одобрени модели на фискални устройства имат възможност за отпечатване на дължимата от клиента сума не само в левове.. Тоест, след програмиране на валутен коефициент във фискалното устройство, крайната сума в касовата бележка може да бъде отпечатана както в левове, така и в съответната валута. Тези суми автоматично се преизчисляват и натрупват във фискалната памет на устройството в левовата им равностойност

За допустимостта на разплащанията с валути, различни от нашите пари и изписването на стойността на продажбата в касовите бележки в чужда валута, са давани нееднократни  разяснения от Националната агенция за приходи в отговор на поставени въпроси.

На интернет страницата на НАП са публикувани разяснения по запитвания, отправяни още през 2013 г. до момента и същите нямат отношение към темата за приемане на еврото като национална парична единица.

Читатели обаче продължават да питат: „Има ли забрана за плащане с валута на фискален бон в лева?”

Примерно чужденец влиза в хранителен магазин, купува си хляб и мляко, минава на каса, издават му касов бон да речем за 4.10 лв., а той плаща в евро 2.10.

Касиерката прибира парите в чекмеджето си и пише в Касовата книга: изведени 4.10 лв. и въведени 2.10 евро.

Но други смятат, че така се издава документ с невярно съдържание – касов бон, че сте приели 4.10 лв., а реално сте получили 2.10 евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...