Подслушването на телефони предотвратило атентат в САЩ

07.06.2013 | 17:20
по статията работи: Георги Георгиев
Шефът на щатското разузнаване защити Prism
Подслушването на телефони предотвратило атентат в САЩ

Директорът на американското разузнаване Джеймс Клапър се обяви твърдо в защита на програмите на властите за събиране на информация от телефонните разговори и потребителските акаунти в мрежите на най-големите технологични корпорации на Америка.

Изявлението на Клапър дойде след поредица от медийни разкрития, извършени от британския вестник "Гардиън" и щатският „Вашингтон поуст“, от които се разбра, че администрацията на президента Барак Обама продължава възникналите при управлението на президента Буш практики за масово събиране на информация от американски и чуждестранни граждани.

По думите на Клапър разкриването на секретните съдебни решения, позволяващи на Агенцията за национална сигурност и на ФБР да събират подобна информация, заплашва да нанесе „непоправими щети“ на националната сигурност, информира "Би Би Си“.

Последвалите разкрития, че службите работят по проекта Prism, с който черпят информация от сървърите да девет водещи технологични компании, в това число Google, Facebook, Microsoft и Apple, бяха определени от генерал Клапър като „осъдителни“.

Директорът на националното разузнаване каза, че иска да увери отново американците, че службите изпълняват задължението си да уважават техните граждански свободи и правото на лично пространство.

„Неправмерното разкриване заплашва с потенциално дълготрайни и непоправими щети нашата способност да откриваме и да реагираме на множеството заплахи, пред които нацията ни е изправена“, коментира Клапър. Той заяви още, че телефонните записи на обонатите на щатския телеком Verizon са използвани от службите „за превенция от терористични атаки и множеството гаранции, които защитават гражданските свободи и личното пространство“.

Специално за проекта Prism Клапър каза, че информацията на "Гардиън" и "Поуст" е пълна с неточности и чe всъщност са  били събирани данни „само за неамериканци“. Освен това работещите по проекта Prism не са събирали данни от потребителите, но били способни да теглят данни, които съвпадали по търсени думи.

Така проектът спомагал на работата на разузнавателните служби при събирането им на информация за чуждестранни лица извън територията на САЩ. „Той (проектът) не може да се използва за разследвания на американски граждани, както и на всеки, базиран на територията на САЩ“, категоричен бе Клапър.

Междувременно практиката за следене на телефонните разговори бе подкрепена от конгресмена Майк Роджърс, който съобщи, че тя е законна и оторизирана от Конгреса. Освен това с нейна помощ службите са предотвратили „сериозна“ атака срещу САЩ в последните няколко години. Той обаче отказа да даде повече информация по темата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...