Предпроектното проучване за газовия хъб „Балкан“ ще струва около 2 млн. евро

26.06.2017 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Зам. председателят на комисията по енергетика в парламента Валентин Николов коментира, че целта на газовия хъб е България да не бъде заобиколена от т. нар. "Турски поток"
Предпроектното проучване за газовия хъб „Балкан“ ще струва около 2 млн. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

През юли ще бъде обявена обществената поръчка за предпроектно проучване за газов хъб "Балкан". Това съобщи във Варна началникът на управление "Правно" на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, който участва в работна среща за проекта, заедно с представители на парламентарната комисия по енергетика, съобщи Дарик радио.

Той обясни, че "Булгартрансгаз" кандидатства за финансиране на предпроектното проучване и преди два месеца е подписан договора за предоставянето на безвъзмездната финансова помощ. Общият размер на обществената поръчка за предпроектното проучване ще бъде малко по-малко от 2 млн. евро, като 50% от тях се осигуряват от програмата за свързване на Европа, обясни Малинов. По думите му 920 000 евро е грантовото финансиране от ЕК.

Нашето желание е възможно най-бързо да стигнем до сключване на договор и с изпълнителя да бъдат обсъдени всички възможни варианти и трасета за преминаване на газова инфраструктура през територията на страната с максимална утилизация на съществуващата такава, посочи Малинов.

Той допълни, че очакванията са, че потреблението на газ в Европа поне в следващите 10 години да се увеличи или поне да се запази на сегашното ниво. Той коментира, че природен газ в хъба ще идва от всички възможни източници. Един от основните източници е руският природен газ, но също така газ от Каспийския регион - Азербайджан, Иран, както и от Средиземно море, обясни той.

Не на последно място очакваме и резултатите от проучванията в акваторията на Черно море, както в българската, така и в румънската част и в концепцията за газовия хъб ние сме заложили значителни количества и тези два източника, заяви Малинов.

Зам. председателят на комисията по енергетика в парламента Валентин Николов коментира, че целта на газовия хъб е България да не бъде заобиколена от т. нар. "Турски поток". По думите му 80% от компресорните станции на Балканите са съсредоточени в страната ни. Голямата част от тях са подменени. В момента правим реверсивна връзка с Турция, която да подпомогне процеса за диверсификация на трасета и източници, обясни Николов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...