Премиерът на Валония заяви, че принципно не е против търговското споразумение между ЕС и Канада

25.10.2016 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Всички 28 правителства от ЕС подкрепят Всестранното икономическо и търговско споразумение (CETA), но властите в Брюксел не могат да дадат съгласието на Белгия без подкрепа от петте федерални администрации в страната
Премиерът на Валония заяви, че принципно не е против търговското споразумение между ЕС и Канада
Снимка: Дойче Веле

Премиерът на Валония - Пол Манет заяви, че белгийският регион не се противопоставя сам по себе си на планираното споразумение за свободна търговия между ЕС и Канада, но е необходимо отпадане на арбитражната схема, заложена в договора, както и защита на обществени услуги.

Всички 28 правителства от ЕС подкрепят Всестранното икономическо и търговско споразумение (CETA), но властите в Брюксел не могат да дадат съгласието на Белгия без подкрепа от петте федерални администрации в страната. Френскоезичната Валония е твърдо против търговското споразумение.

Нека да е ясно, че не съм носител на антиглобализацията. Аз желая да има сделка", посочи Пол Манет в интервю за френския ежедневник "Либерасион", цитирано от агенция Ройтерс. Той обаче подчерта, че съдебната система, създадена специално за решаване на спорове между инвеститори и правителства, би могла да бъдат използвана от големия бизнес да диктува обществения ред.

Бих предпочел този съдебен субект чисто и просто да изчезне от споразумението и ние да разчитаме на нашите съдилища, или най-малкото, ако искаме подобен арбитражен съд, той трябва да предостави гаранции, еквивалентни на вътрешните ни такива, отбеляза премиерът на областта Валония.

Пол Манет посочи заложения в CETA механизъм, известен като Разрешаване на спорове инвеститор - държава (ISDS), който позволява на чуждестранните компании да оспорват държавна намеса, като например отчуждаване.

По принцип дадено дело се завежда пред група частни арбитри, като нейните членове се назначават от съответните инвеститор и държава в спора. Механизмът обаче е критикуван заради съдебните дела, които могат да бъдат заведени от фирми срещу строгите правила относно стандартите за общественото здраве, околната среда и трудовия пазар.

Пол Манет посочи, че Канада се е съгласила с Валония по този въпрос. В интерес на истината, това е дебат, който е чисто вътрешен за Европейския съюз, допълни той.

В заключение, премиерът на белгийския регион отбеляза, че Валония е готова да приеме правно-обвързващо предложение за изменение на търговското споразумение CETA, което да тълкува разпоредбите за арбитражните съдилища, обществените услуги и законодателството, свързано с околната среда, въпреки че лично той би предпочел пълно предоговаряне.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...