Пресните картофи чукнаха 12 лева килото

22.03.2023 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Цената на пресния картоф е по-висока, защото сега започва да излиза на пазара обясняват производителите. От Комисията по стоковите борси и тържища казват, че тези цени между 8 и 12 лева за килограм ще се запазят, докато не започне масовото предлагане
Пресните картофи чукнаха 12 лева килото
Снимка: БГНЕС

Цената на пресния картоф е по-висока, защото сега започва да излиза на пазара обясняват производителите. От Комисията по стоковите борси и тържища казват, че тези цени между 8 и 12 лева за килограм ще се запазят, докато не започне масовото предлагане. 

При обикновените картофи цената е около 1,16 лева за килограм или с над 20 стотинки повече от миналата година, пише bTV.

На пазара в столичния квартал “Люлин” картофи срещу 12 лева са непосилни за Дарина.

“Може би ще започне с такава цена, но след това ще спадне цената според търсенето”, каза тя. 

На щанда на Атанас Дюлгеров пресните картофи струват почти 10 лева. “Нормално е за пресния картоф да е такава цената, защото има повече труд, отглежда се в оранжерия, завива се”, каза търговецът.

Поевтиняване може да се очаква до два месеца, казват производителите.

“Пресният картоф сега започва да излиза, да го вадят и цената по пазарите върви между 8-9 лева на килограм", каза производителят Александър Николов.

“Винаги, когато излиза пресният картоф е с пъти над цената, която е характерна за продукта. Реалната цена е каквато и на стария - 1,16 лева за килограм на едро или около 1,25-1,30 лева за килограм на дребно”, заяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.

Производството на храни у нас намалява, а вносът расте. Това е една от причините за инфлацията според Асоциация "Активни потребители".

“Как може да има ниски цени, като няма продукция. Ако не се предприемат дългосрочни политики за стимулиране на родното производство, нищо добро не ни чака”, каза изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.

Ще се следи по-отблизо и пътят на храната от производителя до търговеца, обеща държавата. 

"Ще трябва всеки търговец по веригата съответно да регистрира в единна система всичките количества храни, независимо къде са отишли”, каза служебният министър на земеделието Явор Гечев.

По отношение на неяснотите в стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, срещу които земеделци в Горна Студена протестират, министърът каза, че е предвиден преходен период, в който вместо глоби те ще получават забележки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...