Проект на наредба за храните разбуни бизнеса

05.04.2023 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Всички, които произвеждат, преработват, внасят и изнасят храни или пък се занимават с тяхната дистрибуция, са длъжни да предоставят информация на няколко ведомства при първото им пускане на пазара. Исканата информация е свързана с произхода, срока на годн
Проект на наредба за храните разбуни бизнеса
Снимка: под лиценза на creative commons

Всички, които произвеждат, преработват, внасят и изнасят храни или пък се занимават с тяхната дистрибуция, са длъжни да предоставят информация на няколко ведомства при първото им пускане на пазара. Исканата информация е свързана с произхода, срока на годност, количество, получател, търговска марка и др. Тя ще се подава и при последваща дистрибуция, като ще се изпраща по електронен път до система, с която са свързани митниците, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите и др.

Това предвижда проект на наредба за Централния регистър за проследимост на храните. В портала за обществени консултации на Министерството на земеделието е публикуван проектът за постановление на правителството, с което документът да бъде приет. Срокът за обществено обсъждане е до 24 април.

В мотивите към проекта вносителят е записал, че целта на наредбата е централизиране на информацията за продуктите, за да се проследи произходът и качеството им, както и да се предотвратят измами и некоректни практики на търговците.

"Изненадани сме, че правителството иска да намали цените, а в същото време предлага наредба, която налага значителна административна тежест, включително и на най-малките предприятия и производствени цехчета", коментира пред "Капитал" .

Допълва, че прилагането на наредбата означава допълнителна административна тежест, допълнителни разходи, свързани с назначаване на нови хора и технически ресурс.

Такъв бе коментарът на бизнеса и когато правителството обяви, че планира да въведе таван на търговската надценка, над който магазините ще трябва да уведомяват властите.

Освен от административната тежест бизнесът е най-вече възмутен от това, че се изисква предоставяне на документи, сред които фактури, от които ще се разкрие чувствителна информация, каквато е тази за цените.

"Не може да се изискват договори между бизнес партньори, в които има конфиденциална информация. Това е против всякакви правила", казва пред изданието Диляна Попова, изп. директор на асоциацията на месопреработвателите.

Наскоро кабинетът пусна в действие и сайт, в който потребителите да могат да следят цените на основни храни, като в него има публикувани откъслечни данни, които имат за цел да позволяват сравнение с нивата тук и навън. Сайтът събра вече доста критики. Според информация на министерството той се посещава от 10 хил. души дневно.

През уикенда министърът на икономиката Никола Стоянов обяви, че ведомството е разработило стикер, който да означава храните с трайно ниски цени и е предоставен на търговските вериги.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...