Производителността на труда в САЩ нараства силно през второто тримесечие

09.08.2017 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Производството се повиши с 3,4% спрямо първото тримесечие, докато отработените часове нараснаха с 2,5 на сто
Производителността на труда в САЩ нараства силно през второто тримесечие
Снимка: под лиценза на creative commons

Производителността на труда в САЩ се повиши през второто тримесечие малко по-добре от очакваното, но все още остава обезпокоително ниска, за да доведе до сериозно ускоряване на растежа на водещата световна икономика. 

Производителността извън селскостопанския сектор, измерена като производство на стоки и услуги за един отработен час, нарасна през второто тримесечие с 0,9% годишно спрямо първите три месеца, когато се повиши с едва 0,1% при очаквания на финансовите пазари за растеж с 0,7 на сто, показват данни на Департамента по труда. 

Производството се повиши с 3,4% спрямо първото тримесечие, докато отработените часове нараснаха с 2,5 на сто. Спрямо второто тримесечие на 2016-а година, производителността на труда се увеличи с 1,2% благодарение на по-солидното нарастване на производството, отколкото на отработените часове. 

Все още доста анемичната производителност изглежда лоша новина за президента на САЩ Доналд Тръмп, който обеща да повиши годишния икономически растеж до около 3% посредством съкращаване на данъци, големи по размер инфраструктурни разходи и разхлабване на регулационните норми. 

В същото време разходите за единица труд (цената на работната сила) се повишиха през второто тримесечие с 0,6% при очаквания за растеж с 1,1% и след скок с 5,4% през първите три месеца на годината, докато спрямо година по-рано те се свиха с 0,2 на сто. 

На теория по-високите разходи за труд могат да бъдат прехвърлени на крайните потребители под формата на по-високи цени, въпреки че растежът на заплатите и на потребителската инфлация са доста мудни през последните години. 

Производителността на труда е ключов фактор за определяне на бъдещата траектория на заплатите, цените и на общото икономическо производство. 

Бързото нарастване на производителността, което се наблюдаваше по време на бума на информационните технологии от края на 90-те години на миналия и началото на новия век, може да увеличи доходите на домакинствата и икономическия растеж.

От друга страна, слабото нарастване на производителността може да доведе до по-бавен икономически растеж и да предотврати по-сериозен ръст на заплатите, който би генерирал неприятно висока инфлация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...